ders-çalışmak-min
Eğitim İlkokul Lise Ortaokul Üniversite

10 Madde ile Ders Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

10 Madde ile Ders Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok yerde görmüşsünüzdür şöyle ders çalışın böyle ders çalışın diye… Çoğu sıkıcı ve okunması zor yazılardır. Bu yüzden biz de şöyle bir yazı hazırladık.

Bu yazımızda bir öğrencinin gözünden ders çalışırken dikkat edilmesi gereken hususları anlatmaya çalışacağız.

1)Ders çalışmaya karar vermek

Karar vermek gerçekten önemlidir. Oturup ders çalışacağım diyorsanız karar vermişsiniz demektir. Bu da sanırım ders çalışmanın %50 ‘lik kısmını oluşturuyor.

2) Ders çalışmaya hazır olmak

Uykusuzluk ve yorgunluk… Uyku, yorgunluk dersi olumsuz etkiler ve verimin düşmesine neden olur. Bu gibi durumlarda kahve veya birazcık uyku iyi bir seçenek olabilir.

3) Planlama ve düzen

Dersin planlanması yapılmalı ve nelere çalışılacağı belirlenmeli. Düzen içerisinde çalışılmaya başlanmalı. Ne yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Plan yapın ve plana sadık kalın.

4) Ara vererek çalışmak

Dersi saatlerce hiç kalkmadan çalışmak yerine ara vererek dikkatinizi toplayarak çalışmak daha mantıklı olacaktır.

5) “Telefonu bırakmak”

Belki de en önemli maddelerden biri olan bu madde ders çalışırken konsantrasyonunuzun dağılmasını engeller. Ders çalışırken gelen mesajlar kişinin dikkatini dağıtıyor. Telefonu bırakın, mümkünse kapatın. Mümkün değilse bari internet ile bağlantınızı kesin.

6)Renkli Kalemler Kullanın

Dersi eğlenceli hale getirin. Notlara bakarken siyahlar içinde kaybolmayın. Renkli renkli notlar alın. Post-it kullanın.

7) Masada her türlü kaynak olmalı

Sadece tek bir kaynaktan değil varsa bir çok kaynaktan birden çalışılmalı. Bu demek değil ki masada her şey olsun. Sadece o dersle ilgili kaynakları  ve notları kullanın.

8)Soru çözün

Belki de çok yapılan hatalardan biridir bu örnek kolaymış deyip geçmek… Örneklere bakarken göz ucuyla bakıp geçmeyin. Elinize kalem kağıt alıp örneği defalarca çözün. Anlamaya çalışın.

9)Tekrar edin

Her ne kadar bir konuya çok çalışıldıysa da tekrar edilmeyince unutuluyor. O yüzden sınavlardan önce genel bir tekrar yararlı olacaktır. Belki de birkaç tekrar…

10) Ayrıntılara dikkat edin

Notları da tekrar ettikten sonra kaçırdığınız, önemsiz gördüğünüz veya bu kolaymış dediğiniz konuları ve örneklere dikkat edin. Bazen sorular en beklemediğiniz yerden gelebiliyor.

Benzer Yazılar

Dışkılama (Defekasyon) Refleks Nedir?

HayataRehber

Bingöl Lise Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri 2017 2018

HayataRehber

Göz Hastalıkları Neden Olur?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster