Eğitim

2017 LYS ek yerleştirme ne zaman? LYS ek yerleştirme boş kontenjanlar

2017 LYS ek yerleştirme ne zaman? LYS ek yerleştirme boş kontenjanlar

Milyonlarca kişinin beklediği LYS yerleştirme sonuçlarının ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden bugün saat 17:00’dan sonra duyurulması bekleniyor. Üniversite kesin kayıtlarının 14 Ağustos tarihinde başlayacak olmasıyla birlikte adaylar ek yerleştirmelerin ne zaman başlayacağıyla ilgili arayış içine girdi. Buna göre, ek yerleştirmeler ne zaman başlayacak? LYS ek yerleştirme boş kontenjanlar listesi…

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM), geçtiğimiz günlerde Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı resmi açıklamaya göre LYS yerleştirme sonuçları bugün kesin olarak açıklanacak. Yerleştirme sonuçlarının bugün hangi saatte açıklanacağına dair herhangi bir duyuru olmamakla birlikte, bugün saat 17:00’dan sonra adayların erişimine sunulması bekleniyor. Yaptıkları tercihler doğrultusunda istedikleri üniversitede eğitim alma hedefi olan adaylar sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ resmi web sitesinden öğrenebilecek. LYS yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen adaylar için de ek yerleştirme tercih sürecine girilecek. LYS tercih sonuçları açıklandıktan sonra üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından boş kontenjanlar listesi belli olacak. Bu sayede adaylar üniversite kayıtlarının gerçekleşmesiyle birlikte belirlenecek boş kontenjanlar üzerinden ek tercihlerini gerçekleştirebilecek.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILACAK?

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

LYS TERCİH SONUÇLARI GİRİŞ SAYFASI

2017 yılı itibariyle yapılan üniversite tercih sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/sayfasından erişime açılacak. LYS tercih sonuçları posta ile adreslere gönderilmeyecek ve sadece elektronik ortamdan öğrenilebilecek.

LYS EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak kayıt işlemlerinde, kayıt yaptırmayan ve yerleştirme için yeteri başvuru alınmayan bölümlerde kalan boş kontenjanlar açıklanacak. Açıklanan kontenjanlara göre ek yerleştirme tercihleri alınacak.

LYS EK YERLEŞTİRME TERCİHİNİ KİMLER YAPABİLECEK?

Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabilecekler.

Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Yerleştirme işlemleri kapsamında ilk tercihini yapmayan adaylar ek yerleştirmelerde tercih verme hakkına sahiptir.

LYS EK YERLEŞTİRME TERCİHİNİ KİMLER YAPAMAYACAK?

Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek yerleştirmede ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puana sahip olan adaylar yerleştirilmemektedir. Aynı zamanda kesin kayıt sonunda da kontenjan açığı bulunan programlara ön kayıtla öğrenci alınmamaktadır.

LYS EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme tercihleri 15,00 TL ücreti karşılığında yapılabilecektir.

HANGİ DURUMDA EK YERLEŞTİRME TERCİHİ GEÇERSİZ SAYILACAK?

Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

LYS EK YERLEŞTİRME SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2017 ÖSYS yerleştirme kılavuzundaki açıklamaya göre,

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

LYS EK YERLEŞTİRME TERCİH KLAVUZU NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Ek yerleştirme kılavuzu, üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından açıklanacak.

LYS TERCİH SONUÇLARI GİRİŞ SAYFASI

2017 yılı itibariyle yapılan üniversite tercih sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/sayfasından erişime açılacak. LYS tercih sonuçları posta ile adreslere gönderilmeyecek ve sadece elektronik ortamdan öğrenilebilecek.

Benzer Yazılar

Kulak Kalıbı Nedir?

HayataRehber

Asit-Baz Nedir? Asit-Baz Dengesi Nasıl Sağlanır?

HayataRehber

Başarılı öğrenciye 500 lira harçlık

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster