Temizlik

7 Adımda Pratik Bahar Temizliği

7 Adımda Pratik Bahar Temizliği

1. İlk Önce Temel Adımlar

Hangi odadan başlarsak başlayalım, ilk yapacağımız bu odaya ait olmayan ne varsa boşaltmak. Salondaki boş bardaklar mutfağa ya da yatak odasındaki kirliler kirli sepetine gidebilir.

Büyük Fırsat: Etrafı toplarken gözünüze batan, sevmediğiniz ya da kullanmadığınız veya eskimiş ne varsa, giysi de olabilir bir vazo da, ihtiyacı olanlara vermek üzere büyük bir kutuya doldurmaya başlayabilirsiniz. Hafifleme zamanını kaçırmayın!

Sıra geldi toz almaya. Toz bezi ve bir de fısfısınızı elinize alın ve güneşin vurmasıyla iyice göze batmaya başlayan toz tabakalarından kurtulun. Çekmece önleri, yatak başı ya da sehpa köşelerini unutmayın.

Toz almanın ardından genel bir elektrik süpürgesi yapmakta sıra. Üşenmeyin, köşelere kadar ulaşın.

2. Çamaşır Makinesi De Çalışsın

Siz etrafı tozdan arındırırken bir yandan da yatak örtüsü, masa örtüsü, yastık kılıfları veya mutfak havluları gibi ev tekstilini de atın makineye.

3. Yüzler Değişsin

Yatak şiltesini veya koltuk minderlerini yapabiliyorsanız ters yüz edin. Böylece bunları belli bir şekli almaktan ve çökmelerden de kurtarmış olursunuz. Yatağı hazır soymuşken mis gibi yeni bir nevresim takımı da geçireceksiniz tabii.

4. El Değmemiş Köşelere Süpürge Değsin

Hepimizin evinde bir şekilde ne zamandır temizlemeyi planladığımız ama bir türlü kollları sıvayıp da tozunu almadığımız bir köşe vardır. Kütüphanenin üstü, buzdolabının içi ya da yatağın altı gibi uzun zamandır aklınızı kurcalayan bir yer varsa, şimdi zamanıdır. Bu el değmemiş köşeyi artık aklınızdan çıkarın.

5. Dolaplara El Atın

Mutfak, banyo ve yatak odasında dolap içlerine bir göz atın. Çığrından çıkmış, dağılmış dolap içleri varsa düzenlemenin sırasıdır. Fazlalıklardan kurtulmayı ve bu arada dolap içlerinin şöyle bir tozunu almayı da unutmayın.

6. Perdeler Ne Olacak?

Annelerimize soracak olursak tüm perdeleri indirip bir güzel yıkamadan bahar temizliği yapmış sayılmayız. Ama biz zaman kazanmak istiyoruz öyle değil mi? Süpürgenizin ucuna döşemelik süpürmek için ayrılmış ucu takıp perdelerin tozunu alarak halledeceğiz biz bu adımı. Yaparım diyenler elbette perdelerini yıkayıp asarlarsa, aman ne güzel!

7. Küçük Noktalara Çalışın

Yerleri sabunla ovalamaktansa bu kez vaktinizi resim çerçevelerinin, tavan lambalarının üzerinde ya da pencere köşelerinde biriken tozun alınmasına ayırın. Aynalarınızı parlatabilir ya da elektrik düğmelerinin üzerindeki lekeleri çıkarabilirsiniz.

Pratik dedikten sonra fazlaca mı ayrıntıya girdik dersiniz? Unutmayın, yerleri ıslak silmedik ya da camları parlatıp balkon yıkamadık.

Vaktimizi daha çok eşyaları düzenlemeye ve toz almaya ayırdık. Başta da söylediğim gibi tüm evi bir kerede elden geçirmeniz gerekmiyor. Bu hafta sonunu yatak odasına ayırıp önümüzdeki hafta mutfağınızı elden geçirebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Banyoda Hızlı Temizlik Yapmanın İpuçları

HayataRehber

Kimyasal Kullanmadan Pratik Temizlik için 9 Tüyo

HayataRehber

Temizlik yapmanın 8 kolay yolu!

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster