Genel İşitme

ABR Neden İşitme Testi Değildir?

ABR Neden İşitme Testi Değildir?

Anatomi̇k Açidan

ABR, koklea’nın 2000 ile 4000 Hz arasındaki bölgelerinin aktivasyonu sonucunda meydana gelmektedir, daha alçak frekanslar ile ilgili değildir.

ABR, bir başlangıç cevabıdır, belki de yalnızca İşitsel beyin sapındaki başlangıç hassasiyetli nöronların aktivasyonuna bağlıdır.

ABR, rostral beyin sapı düzeyindeki işitsel bölgeleri içermemektedir. (ör: lateral lemniscus’tan inferior colliculus düzeyine ) ABR, önemli kortikal işitme merkezlerinin tamamının durumu hakkında herhangi bir bilgi sağlamaz.

 

Kli̇ni̇k Açidan

Yüksek frekans işitmesi normal olduğu zaman, klinik açıdan önem taşıyan alçak frekans işitme kaybı olan bireylerde, normal görünen bir ABR kaydedilebilir. ● İletişim açısından çok önemli olan alçak frekans bölgeleri normal olduğu zaman bile ileri derecede yüksek frekans işitme kaybında ABR yok olabilir.

ABR, normal odyogram varlığında veya işitsel yoldaki nöronların ateşlenmesindeki senkronizasyon bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan çok hafif işitme kaybında yok olabilir. (işitsel nöropati)

ABR, gürlük (loudness) algısı ile uyumlu değildir.

ABR, konuşmayı anlama performansı ile devamlı olarak uyumlu değildir.

Normal ABR, ileri travmatik beyin yaralanması ve stroke (inme) gibi ileri ve kuvvetten düşürücü serebral patolojilerde kaydedilebilir.

Normal bir ABR, doğal uyku, ilaçla sağlanan uyku, anestezi ve koma gibi durumlarda kaydedilebilir.

Benzer Yazılar

Mamutlar

HayataRehber

Kemik İletimi İşitme Sistemleri Nelerdir?

HayataRehber

İşitme Cihazı Temel Bileşenleri Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster