Eğitim-Öğretim Farmakoloji

Absorbsiyon Düzeyindeki Etkileşimler

Absorbsiyon Düzeyindeki Etkileşimler

 1. GİS Motilitesinin değişmesine bağlı etkileşimler : Antikolinejik etkili ilaçlar ve opiyatlar bağırsak motilitesini azaltarak diğer ilaçların bağırsak geçiş süresini uzatırlar ve absorbsiyonu arttırabilirler.
 2. Mide pH’ının değiştirilmesine bağlı etkileşimler
 3. GİS içinde kimyasal ve fiziksel kompleks oluşturmaya bağlı etkileşimler yani Tetrasiklin gibi bazı ilaçlar inorganik bileşiklerle alındıktan sonra ,GİS’den absorbe edilmeyen bileşikler oluştururlar.
 4. Bağırsak çeperinde P-glikoprotein düzeyinde etkileşim yani P-glikoprotein ilaçların bağırsak epitel hücrelerinde aktif olarak atılımında rol oynayan bir pompa sistemdir.P-glikoprotein, ilsç metabolizmasında sorumlu başka bir enzim olan CYP3A ile birlikte bağırsakta yaygın olarak bulunur.Bu iki proteini inhibe eden indükleyen maddeler genelde aynıdır.P-glikoprotein inhibisyonu ilaçların plazma seviyelerinde artışa neden olabilir.
 5. Taşıyıcı moleküller için yarışmaya bağlı etkileşimler yani bazı ilaçlar aktif transport ve kolaylaştırılmış gibi mekanizmalarla emilirler ve taşıyıcı moleküller için birbirleri ile yarışırlar.Örneğin fenitoin ve folik asit aynı taşıyıcı için yarışırlar ve fenitoin,folik asit emilimini azaltır.
 6. Bağırsak florasını bozarak etkileşme: bağırsak florasını bozan ilaçlar K+ vitaminin sentez ve absorbsiyonunu azaltır.Yine tetrasiklin ve ampsilin kontraseptiflerin etkinliği azalır.

Şelat oluşturan ve antlasitlerle alınmaması gereken ilaçlar

 • Tetrasiklinler
 • Kinolanlar
 • İzoniazid
 • Azitromisin
 • Kinin/Kinidin/Klorokin
 • Klindamisin
 • Klorpromazin
 • Prednizolon

Benzer Yazılar

Özgül Öğrenme Bozukluğu Nedir?

HayataRehber

Hücre İçi ve Dışı Sıvılar Nelerdir?

HayataRehber

Radyasyonun Biyolojik Etkileri Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster