Bitkilerin faydaları

Acı hıyarın yararları nedir?

Acı hıyarın yararları nedir?

Acı hıyar, sürünücü gövdeli, yazları içinde bir sıvı olan yeşil meyvelere haiz, haziran ağustos aylarında sarı renkli çiçekler açan, yol kenarlarında rastlanan bir bitkidir. Acı Hıyar (Eşek Hıyarı) çoğu zaman sahil bölgeler, yol kenarları ve güneşe karşı olan yamaçlarda daha yaygın olarak yetişmektedir. Acı Kavun, Acı Kelek, Eşek Hıyarı, İt Hıyarı,Ebu Cehil Karpuzu, Ebu Cehil Kavunu, Yaban Hıyarı, Acı Dülek, Acı Düvelek, Cırtatan, Cırtlak, Yabani Hıyar, Karga Düveleği, Bırtlangıç, Şeytan Keleği yada Cırtkelek olarak da halk içinde bilinmektedir. Etkili maddesi elaterindir.

Acı Hıyar

ACI HIYAR FAYDALARI NELERDİR?

  • Romatizma, nikris ağrıları ve tedavisinde kullanılır.
  • Kaşıntıları giderir, mafsal hastalıklarında kullanılır.
  • Sinüzit tedavisinde kullanılabildiğine dair yorumlar olmasına rağmen ciddi zararlara yol açabilir. Dikkatli kullanmakta fayda vardır. Kullanımını tavsiye etmiyoruz.
  • Nüzul durumlarında 1 tane acı hıyariyice dövülür. Suyu ile felçli bölgeler ovulur. Aynı işlem her gün tekrarlanır.
  • Omuz ağrılarında dört bardak suya 3 tane temizlenmiş acı hıyar kökü konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonrasında süzülür.

SİNÜZİT İÇİN KULLANILMALI MIDIR?

Kullanımın tavsiye etmiyoruz. İstenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Benzer Yazılar

Patlıcan faydaları nelerdir?

HayataRehber

Sarı Kantaron Çayının faydaları nelerdir?

HayataRehber

Kabak Çekirdeğinin faydaları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster