Sağlık

Ağrı kesici doğal yöntemler

Ağrı kesici doğal yöntemler

İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan kronik ağrılardan evde uygulayabileceğiniz basit ama etkili tekniklerle kurtulmanız mümkün.  

Prof.Dr. Nurettin Lüleci

Ağrının genci yaşlısı olmuyor aslında. Ağrı ağrıdır ve insanı rahatsız eder. Ancak yaşlılarda ağrı sorunları daha farklı ele alınmalıdır. Yaşlıların eklem yapıları, kasları ve kemiklerinin fizyolojik durumu daha genç olanlardan oldukça farklılıklar göstermektedir. Yaşlanma başlı başına başka başka sorunların üretilmesine neden olan bir süreçtir. Bu yaş grubunda ilaç metabolizması değişiklikleri, kalp, damar problemleri, beyin metabolizma değişiklikleri, psişik dalgalanmalar, uyku bozuklukları  ve başka başka organ yıpranmaları da sürece dahil olmaktadır. Sonuçta yaşlılara istediğiniz ilacı istediğiniz dozda veremezsiniz, istediğiniz egzersizi uygulatamazsınız. 

İŞTAH KESİLEBİLİR

Yaşlılarda diğer bir problem bir yerlerinin ağrıdığından nasıl haberimiz olacak? Bilindiği gibi özellikle bir arada yaşayan ailelerde yaşlı kesim kendilerinin düşkün, başkasına muhtaç olduklarını hissettirmek istemezler. Bazende ağrılarının olduğunu ifade edemezler. Bu bakımdan yaşlıların ağrılarını anlamak ve tedavide onlara yardımcı olmak başlı başına bir deneyim gerektirmektedir.  Her ne kadar doktora gidildiğinde bir şekilde sorunun ne olduğu anlaşılabilir ama doktora gitmeden de evde hastalarımıza, yaşlılarımıza yardımcı olmak zorundayız. Kendisi ifade edebilirse sorun yok, ağrısını ifade edemez bunu ağlama inleme tarzında belli etmeye çalışırsa ev halkı olarak ona nazik bir şekilde yaklaşılmalı basit el yordamı ile ağrılarının nerde olduğunu hafifçe baskılar uygulayarak dayanma gücüne bakarak şiddetini anlamaya çalışmalıyız. Bazen iştah kesilmesi bile ağrılarını ifade etmelerinin bir yolu olabilir. Hastalar gerekirse hastaneye götürülmelidir. 

DİZ VE BEL AĞIRIYOR 

Yaşlılarda en sık görülen kronik ağrılar diz ve bel ağrılarıdır ve bunların çoğu artrit veya artroz ağrılarıdır. Günlük yaşam kaliteleri bu sorunlarının ağırlığına göre değişen derecelerde etkilenim göstermektedir. Yaşlılarda görülen bu ağrıların tedavisinde çok ağressif davranılmamalı.  Basitten komplekse doğru ağrının üzerine gidilmeli ağrının yaşlılarımızı esir almasına onların yaşam kalitelerinin bozmasına müsaade etmemeliyiz.  Bazan ağrılar cerrahi müdahale gerektirecek kadar ciddi olabilir. Şimdilerde  altın çağını yaşamaya başlayan girişimsel ağrı tedavi yöntemleri genellikle operasyonlara gerek kalmadan yaşlılarımızın ağrılarını azaltmaya, ortadan kaldırmaya yardımcı olmakta  onların tekrar sağlıklı ve mutlu olmalarına vesile olmaktadır. 

Derin nefes 

Yavaş ve derin nefes alıp tutmak sonra yavaşca nefesi vermek ve bunu  birkaç kez tekrarlamak ağrıların azalmasına yardımcı olur. Kısa bir alıştırma yapalım. Önce ciğerlerinizin bir balon gibi olduğunu hayal edin. Şimdi sönen bir balonda olduğu gibi yavaşça ve zorlamadan içinizdeki havayı boşaltın. Başlayabilirsiniz.  Artık ciğerleriniz boşaldı. Nefes almadan iki saniye bekleyin. Tekrar yavaşça derin derin nefes alın, tutun ve verin, bütün vücudunuzun gevşediğini hissedin. Bu tekniği günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz. 

Basit egzersizler 

Yaşlıları sıkıntıya sokmayacak basit ama sürekli yapılabilecek egzersiz programları önerilmektedir. Karada veya su içinde yapılanları vardır. Su içinde yapılanlar tercih edilir, burada suyun kaldırma kuvvetinden istifade edilir. Organların hareket etmesi kan dolaşımını da artırır.  Bu sayede kendi ağrı kesici endorfin sistemimiz devreye girmektedir. Morfine benzer doğal maddeler olan endorfinlar içsel olarak salındıklarında ağrılarımızı ciddi olarak keserler. Endorfinler, vücudunuz tarafından üretilen doğal ağrı kesicilerdir. Aynı zamanda haz ve mutluluk verici özellikleri vardır. 

OZON YAĞI: Bilinen en doğal en etkili ağrı kesen yağlardandır. Güvenilir olanı (wellozone) fevkalade yararlıdır. Ozon yağı aktif oksijen olan ozonun saf soğuk sıkım zeytinyağına uzun süre emdirilmesi ile elde edilen kozmetik, dermatolojik ve ağrı tedavisinde kullanılan en doğal katkısız maddedir. 

TIBBİ KİL: Bentonit, zengin mineral içeriği olan bu çamur ağrılı eklemlere lapa şeklinde uygulanır üzeri streçle sarılır sabaha kadar kalabilir. Fevkalade yararlı doğal bir uygulamadır. Ağrıları azaltmak için yardımcı yollar 

MEDİTASYON: Genellikle kronik ağrıya eşlik eden depresyon, kaygı, stres ve uyku sorunlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. 

DİKKAT DAĞITMA: Televizyon seyretmek, film seyretmek,  arkadaşlarla bir araya gelmek, müzik dinlemek gibi  aktivitelerde bulunmak kişinin dikkatini, başka odaklara kaydırarak ağrılarını unutturmak  ağrıların kontrolü için basit yöntemlerden biridir. 

GEVŞEME TEKNİKLERİ Stres azaltma ve kasların rahatlamasına yardımcı olarak ağrıyı azaltabilir. Destek grupları: Ebeveynlerinin daha az yalnız kalmasını ve başa çıkma stratejilerini paylaşmasını sağlayabilir. 

AĞRI TEDAVİ ERKEZLERİ: Ağrı tedavisinde uzmanlaşmış en son teknikleri kullanan hekimlerden oluşur. Danışmanlık ve yardım sağlar, ağrıyı tartışacak biri  yardımcı olabilir. 

STRES YÖNETİMİ: Ağrı azalmasına neden olan strese bağlı olarak daha fazla ağrıya neden olan kas gerginleşmesine neden olur; ağrıyı azaltır. 

DOĞRU BESLENME: Ağrıyı da içeren herhangi bir şeyle başa çıkılmasını sağlar – ağrının kontrol edilmesine yardımcı olur. 

YETERLİ UYKU UYUMAK: Uykusuz insanlar ağrıyı arttırarak gerginleşiyor – bu yüzden uyku düzeni ağrıyı azaltır.

MASAJ

Bu, ayak, sırt veya elleri ovmak gibi profesyonellik gerektirmeyen nazik uygulamalardır. İki  elinizle yaşlıların ellerini, ayaklarını veya parmak uçlarını yavaş, sabit ve dairesel hareketlerde hafif baskı uygulayarak ovabilirsiniz.  Ozonlu  yağ veya losyon yardımcı olabilir. Bir bölgede 10 saniye boyunca masaj yaparak önce iyi hissedeceğinizi görün. Hafifçe ağrı oluşturmayan vuruşlar uygulanabilir. Çalışmalar masaj terapisinin sadece vucudu gevşetmediğinin aynı zamanda vücudun ağrı algısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yüksek kaliteli terapötik masaj, kan akışını hızlandırır, dokulara daha iyi oksijen ulaşmasına yardımcı olur. Açık havada yürüyüşün keyfini çıkarın. Bir günde 10 ila 15 dakika güneşe maruz kalmak önemlidir ve  vücudun D vitamini üretmesine yardımcı olur. D vitamini yeterli ise ağrılar azalır. D vitamini eksikliği varsa ağrılarda artma söz konusudur.  Günlük 15 dakika güneşe maruz kalmak hatta ellerin bile güneş görmesi D vitaminini artmasına yardımcı olmaktadır. 

Psikolojik destek şart

Yaşlılar tedaviden çok ilgi beklemektedirler. Onlara ayıracağınız kısa bir süre bile en etkili yöntemlerden daha uzun tesirli olmaktadır.  Bu yüzden hangi yolu izlerseniz izleyin öncelikle yaşlılarla konuşup size açılmalarını temin etmeli onlarla arkadaş olmalısınız. 

Felç ve bunama

Ancak bu aşamadan sonra sizlere gerçek sıkıntılarını aktarırlar. Demans (bunama) varsa ya da felç geçirmişlerse ağrılarını ifade etmekte güçlük çekebilirler. Ağrı tedavisine yardımcı olmak önemlidir, bu nedenle sevdiğiniz kişinin günlük aktivitelerine ayak uydurabilmesi, olabildiğince bağımsız kalabilmesi, zihinsel ve fiziksel olarak daha iyi olmalarını sağlamamız gerekmektedir.

mutlu hisseder

Eğer yakınlarınıza bu tür bir desteği verebilirseniz bu durumda sizler de bir canlıya, insana, hem de yakınınıza destek olduğunuz için kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. 

Benzer Yazılar

Adaçayı

HayataRehber

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

HayataRehber

İnflamasyona Yol Açan Bazı Durumlar

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster