Yuksek Lisans

ALES’siz Yüksek Lisans Nedir? (Nasıl Yapılır?)

ALES’siz Yüksek Lisans Nedir? (Nasıl Yapılır?)

ALES‘siz yüksek lisans; ALES puan şartı aranmayan tezsiz yüksek lisans programlarıdır. Tezsiz yüksek lisans programlarında YÖK’ün kararı ile ALES puanı şartı kaldırılmıştır. Bu sayede yüksek lisans eğitimi almak isteyen ancak ALES puanı bulunmayan öğrenciler artık ALES puanı olmadan yüksek lisans yapabilmektedir.

ALES’siz Yüksek Lisansa Başvuru Nasıl Yapılır?

Bunun için başvuru tarihlerinde üniversitelerin websitelerinden online olarak ya da üniversiteye giderek bizzat kayıt yaptırabilirsiniz. Genellikle kontenjanlar yüksek sayıda olsa da programa kayıt hakkı kazanmanız gerekmektedir, sıralamalar lisans not ortalamasına göre yapılır.

Tezsiz Yüksek Lisans Eğitiminde ALES Şartı Yok

ALES puanı şartını gerçekleştiremeyen ve çalışma hayatından dolayı derslere katılamayan öğrenciler için Tezsiz yüksek lisans programları büyük bir fırsat yaratmıştır. Tezsiz yüksek lisansta tez yerine dönem projesi yapılmaktadır.

Tezsiz Yüksek Lisans Derecesi

Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri Yükseköğretim Kurumu’nun Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği çerçevesinde tanınan bütün öğrencilik haklarına sahiplerdir. Ayrıca, tezsiz yüksek lisans öğrencileri aynen tezli yüksek lisansta olduğu gibi normal bir şekilde yüksek lisans derecesine sahip olmaktadırlar. Tezsiz yüksek lisans eğitimi yapmanın öncelikli koşulu lisans mezunu olmaktır. Sonrasındaysa eğitime başlayabilmek için üniversitenin kurallarına uygun olan gerekli şartlar yerine getirilmelidir.

Tezsiz Yüksek Lisansın Önemi

Tezsiz yüksek lisansın artan öneminin temel sebebi günümüz iş piyasalarında yüksek lisansın giderek önem kazanmasıdır. Hatta, iş ilanları incelendiğinde günümüzde çoğu iş ilanı için yüksek lisans aramak gayet doğal bir hale gelmiştir. Bunun yanı sıra, özellikle çok uluslu ve büyük şirketler terfi kararlarında adayların pratik niteliklerinin yanı sıra almış oldukları yüksek lisans veya varsa doktora derecelerine de önem vermektedirler.

Benzer Yazılar

Farabi Değişim Programı

HayataRehber

Tez Konusu

HayataRehber

Doktora Niyet Mektubu

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster