Beslenme Sağlık

Ardıç nedir? Faydaları Nelerdir?

Ardıç nedir? Faydaları Nelerdir?

Kozalaklılardan 2-5 metre boyunda bir ağaçtır. Yaprakları ince, uzun, sivri ve güzel kokuludur. Meyveleri; siyah, parlak kozalak şeklindedir. Bunlara ardıç tohumu da denilir. Kasım ve aralık aylarında toplanıp kurutulur. Bir çok türü vardır.


Faydası : İştah açıcı, idrar söktürücü, kan temizleyicidir. Gastrit, mide ağrısı şikayetlerini giderir. Egzama, mantar ve iltihaplı yaralarda kullanılır. Kandaki şeker miktarını düşürür. Saç dökülmelerini önler. Pankreasın normal çalışmasını sağlar. Nekahat devresinin çabuk atlatılmasında yardımcı olur. Vücuda dinçlik verir. Böbrekleri, mesaneyi ve idrar yollarını temizler. Ter ve idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Soğuk algınlığı, bronşit, öksürük, romatizma, damar sertliği ve nikriste de faydalıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Aybaşı ağrılarını dindirir. Böbreklerinde iltihap olanlar kullanamaz. Tavsiye edilen miktarı da aşmamalıdır.

Benzer Yazılar

Deniz suyunun insana yararları

HayataRehber

İnsan Beyni Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

HayataRehber

Alzheimer Hastalığının İlk Belirtisi Unutkanlık Değil

HayataRehber

1 yorum

Ardıç Aralık 28, 2017 at 1:55 pm

Ardıç nedir diye aradım aklımda bile olmayan bilgiler buldum. Teşekkürler 🙂

Cevap Yaz

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster