Bitkilerin faydaları

Arpanın yararları nedir?

Arpanın yararları nedir?

İdrar söktürür. Mesane ve idrar yollarındaki iltihapları temizler. Böbrek ve kum taşlarının dökülmesine yardım eder. Prostat büyümesini önler. Sinirli kusmaları durdurur. Boğazve baş ağrılarını dindirir. Dil iltihaplarını giderir. Baş ve boğaz ağrılarını dindirmesi arpanın faydalarıarasındadır. Sirke ile kaynatılıp uyuz, egzama şeklinde kaşıntılı deri hastalıklarına sürülürse yararlı olur. Uykusuzluğa iyi gelir.

En güvenli ateş düşürücü ilaçtır. Nezleyi, grip, ağız ve boğaz ağrılarını dindirmesi de arpanın yararları arasındadır. Mide ve borsak, akciğer, karaciğer, dalak, böbrek, prostat, mesane iltihaplarını iyi eder. Öksürüğü, yarım baş ağrısını, sinirli kusmaları, kansızlığı ishali, pekliği, kemik zafiyetini romatizma ve adale ağrısını, sıkıntıyı giderir. İshale karşı tatlandırmadan yada tatlandırıp oda hararetinde içilir. Bebeklere sıcak içirilmez.

Hararete karşı 4 bardak suya 2 çorba kaşığı arpa konur. Kaynatılıp süzülür. Hararet bastıkça birer çay bardağı içilir. Bu şekilde bu şifalı nebat yardımıyla hararetten kurtulabilirsiniz.

Ödem tedavilerine iyi gelmesi de arpanın yararları arasındadır. Bu faydası için dört bardak suya 2 çorba kaşığı arpa ve 3 tutam kiraz sapı konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonrasında süzülür. Günde 4 kere birer kahve fincanı içilir.

Sivilce ve siyah lekelere karşı bu bitkinin unu bal ve sirkeyle karıştırılıp maske şeklinde cilde uygulanırsa etkili olur.

Temriye hastalığına karşı bitkiden bir çorba kaşığı, ateşte yakıldıktan sonrasında külü temriyelerin üstüne sürülür.

Arpa

ARPA YAĞI

Sulu egzama için yağı sürülür. Hastalık olan yere 2-3 gün süresince yağı kullanılır. Sadece Türkiye’de bu şifalı bitkinin yağı fazlaca zor bulunur. Yurt haricinde ise fazlaca pahalı olduğundan hususi bir yolla damıtarak tedarik edilebilir.

ARPA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir litre suda bir avuç bu şifalı bitkiden, kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Cam sürahiye süzülür. Üstüne bir limon sıkılır. Balla tatlandırılır. Çayı yudum yudum içilir.

ARPA UNU MASKESİ NASIL YAPILIR?

Cilt lekelerine karşı bu arpa unu maskesi yapılabilir. Maske her gün cilde uygulanarak 2 yada 3 saat bekletilerek cilt lekelerinden kurtulmayı sağlarBitkinin unu maskesi tarifi ise, arpa unu düzgüsel hamur harcı yapılır şeklinde hamur harcı haline getirilir. Cilde uygulanır. Bilhassa fazla koyu yada cıvık olmamasına dikkat edilmelidir.

Benzer Yazılar

Ayçiçeğinin yararları nedir?

HayataRehber

Cevizin yararları nelerdir?

HayataRehber

Muz faydaları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster