Nedir?

Artık Yıl Nedir ? Artık Yıl Nasıl Hesaplanır ?

Artık Yıl Nedir ? Artık Yıl Nasıl Hesaplanır ?

Artık yıl kavramını daha önce hiç duydunuz mu ? Her 4 yılda bir sık olarak duyduğumuz artık yıl kavramı 2016 yılında da karşımıza çıkmaktadır. Peki artık yıl nedir ? Artık yıl neden kaynaklanır ? Artık yıl nasıl hesaplanır. Bu karmaşık görülen sorulara cevapları mantıklı açıklamalarıyla bu yazımızda bulabilirsiniz.

Artık Yıl Nedir

Artık yıl, kullanmış olduğumuz miladi takvimde her 4 yılda bir, yılın 365 gün yerine 366 gün sürmesi olayıdır. 4 yılda bir, yılın bir gün artması o yılın Şubat ayının 28 gün yerine 29 gün sürmesinden kaynaklanmaktadır. Diğer yıllara göre fazladan geçen bu bir gün Şubat ayının 29 gün sürmesi nedeniyiledir. Bu nedenle her 4 yılda bir 366 gün süren yıl, artık yıl olarak adlandırılmaktadır.

Artık Yıl Neden Olur

Artık yıl kavramının oluşmasının nedeni tamamıyla dünyanın güneş etrafında dönüş süresinin tam olarak günlere bölüne memesinden kaynaklanır. Yani gezegenimiz dünya, güneşin etrafındaki turunu tam olarak 365 günlük sürede tamamlayamaz. Dünya güneşin etrafındaki turunu 365 gün 6 saatlik bir zaman diliminde tamamlar. Bu her yıl arta kalan 6 saatlik zaman 4 yılda 1 günlük zaman dilimine eşit olduğu için her dört yıllık bir yıl 366 gün sürer. Bu fazladan bir gün Şubat ayına eklenir. Diğer aylar her zamanki süresi kadardır.

Artık Yıl Nasıl Hesaplanır

Artık yılların belirlenmesi için genel kural yılın 4 rakamına tam olarak bölünebilmesi gösterilebilir. Örneğin bir artık yıl olan 1992 yılı 4e tam olarak bölünebilmektedir. Yine artık yıl olan 2016 yılı 4e tam olarak bölünebilmektedir.

Her ne kadar genel kural demişsek de her 4e bölünebilen yıl artık yıl değildir. Mesela 2100 yılı artık yıl değildir. Bu örnekteki gibi 100 ün katı olan 1800, 1900, 2000, 2100 gibi yıllarda artık yıl olup olmadığını o yılı 4e değil 400e bölerek bulabiliriz. Örneğin 1900 yılı 400e tam olarak bölünememektedir. Bu da bu yılın artık yıl olmadığını göstermektedir. Diğer yandan 2000 yılı 400e tam olarak bölüne bildiğinden artık yıldır.

Yukarıdaki örnekler ile bulunduğumuz yılın veya bir başka yılın artık yıl olup olmadığını rahatlıkla bulabiliriz. Yeterli gelmediyse artık yıl arama sonuçlarına bakmanızı öneririz.

Benzer Yazılar

Disiplin nedir?

HayataRehber

Odyometre Nedir?

HayataRehber

Captagon hap nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster