İlişkiler

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 5 adet Bulgu

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 5 adet Bulgu

1. ‘Karındaki kelebekler’ deyimindeki hisler gerçek, ve adrenalinden kaynaklanıyor.

Birisine aşık olduğunuzda karnınızı ağrıtan ve içini karıştıran o kelebekleri bilirsiniz… Savaş ya da kaç tepkisini vermemize sebep olan adrenalin fazla salgılandığında, kalbimizde kelebekleri hissederiz. Çünkü birine aşık olduğumuzda ona yakın mı dursak, yoksa ondan kaçsak mı bilemeyiz…

2. Aşk gerçekten en önemli şey.

Harvard’da gerçekleştirilen 75 senelik bir araştırmanın bulguları şunu gösteriyor: Katılanların hayattan tatmini ve mutluluğu aşk veya aşkı arama ile ilgili hikayeler üzerinden anlatılıyor.

3. Uzun dönemli ilişkilerde, çekici bir yüz, çekici bir vücuda tercih ediliyor.

Kısa dönemli ilişkilerde insanlar çekici bir vücudu çekici bir yüze yeğleyebilirken, uzun dönemli ilişkilerde tersi olabiliyor.

4. Bağlılık + Şefkatlilik + Özel Samimiyet = Mükemmel AşkAşkın üçgensel teorisi farklı aşk tipleri için, farklı formüller sunuyor.

Örneğin, romantik aşk = tutku + özel samimiyet değişkenlerinden; destekçi aşk = şefkatlilik + bağlılık ve yüzeysel aşk = tutku + bağlılık değişkenlerinden oluşuyor. Eksiksiz aşk ise, bu faktörlerin hepsini içinde barındırıyor.

5. Aşk ve cinsellik hakkında düşünmek, önce yaratıcılığı, sonra ise somut düşünceyi pozitif etkiliyor.

Aşk hakkında düşünmek, soyutluğa dayalı olduğu için (uzun dönemli birliktelik, adanmışlık, yakınlık, bağlılık gibi değerler) yaratıcılığı etkilerken, cinsellik somut detaylara dayandığı için somut düşünme kabiliyetini, detaylara dikkati pozitif etkiliyor.

Öyleyse, sahip olduğunuz ve aradığınız aşkı bırakmamanız dileğiyle…

Benzer Yazılar

Seven erkeği anlamanın 3 yolu

HayataRehber

İlişkinizde aklınıza takılan 5 soru ve cevabı !

HayataRehber

Yeni Biriyle Flörtleşmenin 5 Yolu

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster