İlişkiler

Aşk hakkında ilginç bilimsel gerçekler

Aşk hakkında ilginç bilimsel gerçekler

1.Aslında aşık olduğumuzda yaşadığımız o büyük duygusal patlamalar büyük oranda vücuttaki bazı kimyasal değişimler ve hareketlilikten kaynaklanıyor. Kimyasal değişikliklerden kastımız aslında hormonlar. Evet aşık olduğumuzda kendimizi tamamen hormonların kontrolüne bırakıyoruz desek yanlış olmaz.

2.Bir kadından ya da bir erkekten hoşlanmaya başladığınızda vücudunuzda geri dönüşü olmayan bir kimyasal süreç başlamış olur. Bundan sonrası yaşananları adım adım şöyle açıklayabiliriz:

3.Hoşlanılan kişinin yakınındayken büyük bi heyecan duymamızın asıl nedeni aslında vücuttaki adrenalin oranının artmasıdır.

4.Aşık olduğumuz kişi hakkında hemen hemen hiçbir olumsuzluk düşünmeyiz. Onun hiçbir kusurunu görmeyiz. Bunun da aslında basit ama hayati bir nedeni var. Aşık olduğumuz kişinin kusursuz, mükemmel ve dünyanın en güzel insanı olduğunu düşünmemiz ilişkimizin daha kolay başlamasını ve daha sorunsuz devam etmesini sağlıyor. Bunun da nedeni aslında beynimizdeki birtakım kimyasal hareketler. Ama hangi hormonun ya da maddenin aşkımızı kusursuz bulmamımıza neden olduğu ise tam olarak bilinmiyoruz.

5.Yapılan bilimsel araştırmalara göre aşık olduğumuzda kortizol hormonu seviyemizde ciddi bir artık oluyor. Kortizol bize güç veren, özellikle stresli durumlarda stresi kontrol altına almamızı sağlayan hormon. Kortizol hormonu ile ilgili bir önemli bilgi de şu: Uzun süre yüksek oranda salgılandığında vücutta zararlı etkileri olabiliyor. Bu stresin vücudumuza zararı da aslında bu yolla oluyor.

6.Aşık olunduğunda kadınlarda testosteron seviyesinin yükseldiği de bir bilimsel gerçek. Bunun nedeni ise kadın-erkek arasındaki farklılığı mümkün olduğu oranda azaltmak.

7.Yapılan bilimsel çalışmalara göre insanlar genetik olarak farklı oldukları insanlardan daha çok hoşlanıyor ve onlara aşık olma eğilimi gösteriyor. Çünkü karşınızdaki genetik olarak sizden ne kadar farklıysa ondan doğacak çocuklarınız da o kadar sağlıklı oluyor. Bu Türkiye’deki sarışın kadın ya da erkek tutkusunun da açıklaması olabilir.

Benzer Yazılar

İlişkide eşlerin aklına takılan 4 sorunun cevabı

HayataRehber

İnternetten aşk çıkar mı?

HayataRehber

Ayrılık sonrası depresyonu nasıl geçer?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster