İlişkiler

Aşk Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 7 İlginç Bilgi

Aşk Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 7 İlginç Bilgi

1. Bilimsel verilere göre aşık olduğunuzda daha üretken bir insan haline geliyorsunuz.

Aşık olduğunuzda gelecekle ilgili planlar yapmaya başlıyor, karşı tarafla bir bağ ve samimiyet kuruyorsunuz. Beyniniz bu yapıyı kendi günlük hayatınıza da geçiriyor. İşve günlük yaşantınızla ilgili uzun vadeli planlarınız artıyor, ayrıntılar üzerinden daha fazla durarak sorunları çözmeye daha odaklı bir insan haline geliyorsunuz.

2. Aşk ve obsesif kompulsif bozukluğun kimyası, beyin tarafından ayırt edilemiyor.

Aşık olduğunuzda seratonin seviyeni bir OKB hastasıyla aynı seviyeye gelebiliyor. Kısacası aşık olduğunuzda, nur topu gibi bir anksiyete bozukluğunuz oluyor. Bu da sanırım diğer kişilerin gözünüze neden aşık olduğunuz kişi gibi görünmediğinin sebebini açıklıyor.

3. Aşık olma korkusunun da bir adı var: Filofobi!

Üst üste yaşadığınız hayal kırıklıkları size bir kaygı bozukluğu olan filofobinin kapılarını açmış olabilir. Tekrar aşık olacağınızı hissettiğiniz zaman büyük bir kaygıya, acı çekeceğiniz hissine ve kaçıp gitme arzusuna sahip oluyorsanız dikkat edin.

4. Fizyolojik olarak bağışıklık sistemi bizden farklı olan kişileri algılayabilir ve bu kişiye karşı aşık olma eğilimi gösteririz.

Kendimizden daha farklı immün sistemine sahip olan kişi demek, genlerimizin farklı olduğu anlamına geliyor. Bu da ilerde meydana gelecek çocuklarımız açısından oldukça büyük önem arz ediyor.

5. Ancak, dış görünüş olarak kendimize benzeyen kişilere aşık olma eğilimimiz daha fazla.

Bunun nedeni, aşkın büyüsü kaybolduğunda karşı tarafa kendini hatırlatmak için gelişen bir içgüdü olabilir.

6. Erotomani, karşındaki kişinin kendine aşık olduğuna inanma durumunda görülen psikolojik bir rahatsızlıktır.

Bu kişilerde karşı tarafın her yaptığından anlam çıkarıp kendine pay edinerek oldukça sanrısal durumlar ortaya çıkabilmektedir.

7. Zor bir ayrılık sonrasında ”Kalp kırıklığı sendromu”na yakalanabilirsiniz.

Nefes alma düzensizliği, kalp bölgesinde yoğun ağrı ve nefes alamama semptomlarıyla gerçekten kalbiniz kırılmış gibi hissetmeniz olası.

 

Benzer Yazılar

Mutlu ve huzurlu olmanın 7 yolu

HayataRehber

Hayatınızı değiştirecek 10 güzel söz

HayataRehber

Erkeklerin hata olarak gördüğü 5 özellik

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster