Aşk & İlişkiler İlişkiler

Aşkla İlgili Sıkca Sorulan Sorular

Aşkla İlgili Sıkca Sorulan Sorular

İyi bir ilişki için aşk yeterli mi?

Şart ama yeterli değil. Aşk çatışmanın, ilişki uyumun göstergesidir. Aşık çiftlerin sürekli kavga ettiklerine şahit olmuşuzdur. Oysa iyi ilişkisi olan çiftlerde tartışma oranı düşüktür.

Cinsellik şart mı?

Aşk duygusu, kimi uzmanlarca cinselliğe hazırlık aşaması olarak da görülür. Aşıklar, birbiriyle cinsel ilişkide bulunmasa bile en azından arzularlar. Zaten içinde arzu barındırmayan duygunun adı aşk değildir.

Sahiplenmenin ölçüsü nedir?

‘Birine sahip olmak’ ile ‘Birine sahip çıkmak’ arasında büyük fark vardır. İnsan, başka bir insana sahip olamaz. Ama ona sahip çıkabilir. Aranan budur.

Aşk yaşayanlar her şeyi birlikte mi yapmalı?

Hayır, her aşık kendi özel hayatına sahip çıkmalıdır. İdeal olan, aşıkların kendi özel hayatlarını korurken, birlikte yaşayacakları üçüncü bir hayat kurmayı başarmalarıdır.

Küçük ayrılıklar aşkı güçlendirir mi?

Zorunlu ayrılıklar (iş, eğitim vb.) uzun sürmedikçe aşkı güçlendirir. Özlemin artmasını, heyecanın sürekli hale gelmesini sağlar. Tartışmalardan kaynaklanan ayrılıklar ise ilişkiyi yıpratır.

Mesafelere rağmen aşk yaşanır mı?

En iyi niyetli aşıklar bile birbirlerini uzun sürelerle görmemeye fazla dayanamaz. Kavuşma umudu bir süre aşkı canlı tutar ama daha sonra sıkıntı yaratır. Zaman uzadıkça aradaki bağ zayıflayacaktır.

Kötü biten aşklar, yeni aşkı nasıl etkiler?

Kötü tecrübeler kişinin kendini aşka kapatmasına neden olabilir. Oysa ilişki sadece bitişiyle değerlendirilmemeli, güzel anların da olduğu hatırlanmalı.

Sürekli tartışmak aşkı bitirir mi?

Maalesef bitirir. Tartışmalar sürekli hale geldiği takdirde ayrılık kapıyı çalacaktır.

Sürekli ayrılıp barışmak aşkı nasıl etkiler?

Ayrılık kararı verilmişse, bir sefer dile getirilmeli ve ayrılık kesin olarak sağlanmalıdır. Bir ayrılıp bir barışmak çiftlerin birbirine olan inancını zedeleyecektir.

Birbirimizle her şeyi paylaşmalı mıyız?

Yaşadığımız üç hayat vardır.
1- Genel hayat: Toplum içindeki.
2- Özel hayat: Ailenin, dostların, sevgilinin bildiği.
3- Gizli hayat: Kişinin sadece kendisinin bildiği hayat. Yani aşıklar zaten birbirleriyle her şeyi paylaşmıyor.

Aşkta mahremiyet nereye kadar olmalı?

Gizem, aşkın bir parçasıdır ve mutlaka korunmalıdır. Burada ‘gizlemek’ten söz etmiyorum. Elbette dürüst olacağız ama dürüstlük adına her şeyi sevgilimizle paylaşmayacağız.

Hangi hatalar affedilmeli?

Küçük yalanlar. Öfke anındaki tepkiler. Randevuya gecikmek (Tabii alışkanlık haline gelmemişse). Aileye, arkadaşlara düşkünlük (Aşırıya kaçmamak koşuluyla). Başkalarına kaçamak bakışlar (Gözünü dikip bakmıyorsa.)

Hangi hatalar affedilmemeli?

Şiddet. Aldatmak. Hayatımızı etkileyebilecek büyük yalanlar. Umursamazlık. Cimrilik. Aşağılamak. Saygısızlık. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı.

Yaş, eğitim, maddi ve kültürel farklar ilişkiyi nasıl etkiler?

Geleneklerimiz, yaşam şeklimiz sevgilimize uymayabilir. Uyum sağlamaya çalışabiliriz ama bu her zaman mümkün olmayabilir. Bunun için iki tarafın da fedakarlık yapması gerekir.

İlişkide monotonluk nasıl önlenir?

Çok basit. Bir bahaneyle işyerimizden izin alıp günü sevgilimizle geçirebiliriz. Küçük hediyeler verebiliriz. Aşkı, alışkanlığa çevirmemenin yolu, heyecanı kaybetmemekten geçer.

İlişkinin düşmanları nelerdir?

Sıradanlık. Boş vermişlik. Rutin cinsellik. Sorumluluğu kabullenmemek. Eski sevgilinin gölgesi. Değiştirmeye çalışmak.

Birlikte eğlenebilmek önemli midir?

Kesinlikle! El ele tutuşarak, göz göze bakışarak hayat geçmez. Bir ilişkide mutlu anlar ne kadar çoksa, ilişki o kadar güçlüdür. Mutlu anlar, birlikte eğlenerek oluşur.

Romantizm nedir?

Bir edebiyat akımı olarak ortaya çıkan romantizm, günümüzde tutkulu aşıklar için kullanılıyor. Romantizm, gerçek dünyadan uzaklaşmak değildir. Aksine, gerçek dünyanın kötülüklerini müthiş bir yaratıcılıkla kapayabilmektir.

Romantikler daha mı çok aşık olur?

Romantik kişilerin besin kaynağı aşktır. Aşkları geçici değil kalıcıdır. Ancak kırılgan, yalnız yapıları uzun ilişkiyi mümkün kılmayabilir.

Romantik olmayan biriyle romantik birinin aşkı mümkün mü?

Ortada buluşmak diye bir şey var! Romantizmi abartmıyorsak, karşımızdaki kişi de çıplak gerçeğin peşinde değilse ilişkiyi yürütmek mümkündür.

Benzer Yazılar

Aşk hakkında 6 adet bilinmeyen bilgi

HayataRehber

Evlilikte mutluluk için 10 öneri

HayataRehber

Yeni Biriyle Flörtleşmenin 5 Yolu

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster