Bitkilerin faydaları

Ayçiçeğinin yararları nedir?

Ayçiçeğinin yararları nedir?

Çıbanların ve kurdeşenlerin iyileştirilmesinde, kolestrolün düşürülmesinde kullanılır. Ayçiçeği kökleri ise kan şekerini arttırmadığından şeker hastalarının bu kökleri bazı içeceklerinde naturel tatlandırıcı olarak kullanmaları önerilir. İçerdiği fosfor ve çinko kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de ayçiçeğinin yararları arasındadır. İçeriğindeki fosfor ise, kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır. Ek olarak ayçiçek ihtiva ettiği çinko ile ise, yaraların iyileşmesi, aknenin önlenmesi, tekrarlayan enfeksiyonların ortadan kalkması, tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi, sperm hareketlerinin artması açısından ehemmiyet taşır. Kan şekeri düşüklüğüne de bu şifalı nebat faydalıdır. Yağındaki E vitamini kalp, damarlar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine yararlı olur, prostat kanserine karşı korur, cilt yaşlılığını geciktirir. Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararı dokunan maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada yararlı olurlar. Kanserden koruma özelliği olması da ayçiçeğinin yararları arasındadır.

Ateş düşürücü, soğuk algınlığı, balgam ve öksürük etkilerini geçirmek için ayçiçeği çekirdeklerinden soyulmuş 50 gr.lık miktar 0.5 lt. su içinde kaynatılır. Suyun yarısı buharlaşınca alevden indirilir, çekirdekler temizlenip 100 gr. toz şeker yada bal ilave edilir. Bu karışımdan günde 3 kez 2 çay kaşığı içilir.

AYÇİÇEĞİ LATİNCE ADI :HELİANTHUS ANNUUS

1-2 metre uzunlukta, yazları sarı renkli, yassı, koni şeklinde çiçekler açan sert ve dik gövdeli bir bitkidir. Genel olarak ılık iklimleri sever, soğuk iklimlerde gelişmesi yavaşlar.  Soğuk, yüksek bölgeler hariç ülkemizin tüm bölgelerinde yetiştirilebilir. Bilhassa Ege, Trakya, Marmara bölgelerinde oldukca fazla yetişir. Ayçiçeği bitkisi tohumuyla doğrusu kavrulmamış çekirdekleriyle çoğaltılır. Ekim zamanında toprak sıcaklığının 10-12 aşama olması istenir. Bolca ışık ve yüksek ısı koşullarında ayçiçeği yağ verimi daha yüksek olur. Tablalarındaki çiçeklerin, tohum bağlayabilmesi için toprak nemli olmalıdır. Bu yüzden çiçeklenme ve döllenme evresinde yüksek yağış ister. Yüksek asidik özellikteki topraklardan hoşlanmaz.

Ayçiçeği

İÇİNDEKİ MADDELER (ETKEN MADDELER)

En mühim maddesi oleik asid, linoleik asid, araşidonik asid benzer biçimde doymamış yağ asitlerini içeren yağdır. Ek olarak selüloz ve protein taşımaktadır.B1, B3, B6 ve E vitaminlerinden zengindir.

AYÇİÇEĞİ HALK ARASINDAKİ ADI

Gündöndü, günçiçeği, günebakan isimleriyle de anılır. Nadiren şemşamer denilen yöreler de bulunmaktadır.

Umarız ayçiçeği hakkında sizlere destek olabilmişizdir.

Benzer Yazılar

Hodan Çekirdeği Yağının yararları nedir?

HayataRehber

Siyah Fasulye faydaları nelerdir?

HayataRehber

Kuzugöbeği faydaları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster