topuklu-ayakkabı-1-min-1
Ayakkabı Güzellik Kadın Sağlığı Kişisel Bakım

Babet Giyen Kadınlar da Varis Tehlikesi!

Babet Giyen Kadınlar da Varis Tehlikesi!

Babet Giyenlerde Varis Tehlikesi! Yediklerinizden giydiklerinize, sporunuzdan uykunuza varisten korunabilmek için yapmanız gerekenler…
Denizde vakit geçirin

Bacakları kuma gömmek ve direkt güneş ışınlarına maruz kalmak damarların genişlemesine ve içlerinde kanın birikmesine neden olur. Bu nedenle daha çok gölgede dinlenin ve mümkün olduğu kadar deniz içinde vakit geçirin. Suda hareket etmek toplardamarların çok daha kolay boşalmasını ve bacakların rahatlamasını sağlar.

Dar kıyafetlerden kaçının

Karın içi basıncını artıran kıyafetleri asla giymeyin. Korse giymektense özellikle kaçının. Dar giysiler bacaklardan kalbe dönmeye çalışan kanın rahat akmasını engeller ve bu akış yönünü daraltır. Bu nedenle bol kıyafetleri tercih edin.Pantolon ve eteklerinizin bel kısmını fazla sıkmayın ve çok dar kemerler kullanmayın. Diz üstü taytlar, slip, iç çamaşırları, dar pantolonlar ve benzeri giysiler de baskı yaptıkları bölgenin altında kan toplamasına neden olur ve zaman içerisinde varislere yol açabilir.

Ayakkabı seçimi önemli

Ayak bileği ve baldır kaslarının düzenli ve ritmik çalışmasını kısıtlamayacak ayakkabıları tercih edin. Ayakkabınız mutlaka 2 ile 3 cm topuklu olmalı ve asla dümdüz olmamalı. Yanlış beslenme varis gelişiminde etkili olabilir. Bu nedenle beslenmenize dikkat edin ve sık aralıklarla az miktarlarda yemek yiyin. Öğünlerinizde sebze ağırlıklı ve bol lifli yiyeceklere yer verin. Aşırı baharatlı, mayalı gıdalar, lifçe fakir yiyecekler, kahve, alkol ve sigaradan uzak durun. Su içmek hem kanın akışını hem de vücutta biriken atık maddelerin atılımını kolaylaştırır. Bu nedenle günde en az iki litre su için.

Bacak bacak üstüne atmayın

Ayakta veya oturarak uzun süre hareketsiz kalmak, varis oluşumunu tetikler. Eğer mesleğiniz gereği sabit durmanız gerekiyorsa bacaklarınızı düzenli olarak hareket ettirerek kaslar yardımıyla kanın bacaklarda göllenmesini engellemeniz şart. Oturma süreniz yarım saati geçtiğinde 10-15 adım kadar yürüyüş yapmanız ayak ve bacaktaki dolaşımı düzenler. Bacak bacak üstüne atma, bağdaş kurarak ya da çömelerek oturma gibi hareketlerden mutlaka kaçının.

Ayaklar kalp seviyesinin üstünde olmalı

Geceleri uyurken yer çekiminden faydalanarak ayak ve bacaktaki birikmiş kan vücuda geri yönlendirilebilir. Bunun için ayakların kalp seviyesinden birkaç santim yüksek olmalı. Yatağın ayak ucu kısmının altına 10 santimlik yükselti koyun. Yatakta geçirilen tüm süre boyunca ayak ucundaki yükselti toplardamar kan akımını tamamen zahmetsiz bir şekilde yerçekiminin etkisiyle kalbe yönlendirir. Günün üçte birinin uykuda geçtiği düşünüldüğünde gece boyunca mükemmel bir tedavi almış olursunuz.Ayak bileği ve baldırdaki ritmi hareketler kanın dönüşünü kolaylaştırır ve baldır kaslarını dolayısıyla da bacak pompasını güçlendirir. Bu esnada yapılan derin nefes alıp verme gibi solunum egzersizi de kanın dönüşünü kolaylaştırır. Her gün en az iki defa 20 dakika yürüyüş yapılmalı.

Benzer Yazılar

Kirpiklerinizi Uzatmanın Doğal Yöntemleri

HayataRehber

8 ADIMDA KORKULARINIZLA BAŞA ÇIKIN!

HayataRehber

Dudak Dolgusu Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster