İmmunobiyoloji

Bağışıklıkdaki Bariyer Sistemleri Nelerdir?

Bağışıklıkdaki Bariyer Sistemleri

1.Yüzey engelleri, deri, solunum ve sindirim sistem

2.Doğuştan gelen bağışıklık sistemi elemanları, kemik iliği, timus, lenf bezleri ve dalak gibi özelleşmiş merkezlerde yer alan Makrofajlar, lenfositler (NK lenfositler),Nötrofiller, Antijen sunan hücreler (dendritik hücreler)

3.Edinilmiş bağışıklık sistemi elemanları. B ve T lenfositler

  • Bağışıklık sistemi, canlıları enfeksiyonlardan korur.

1.Yüzey engelleri:Fiziksel engeller; bakteri, virüs, Parazitler örn: mantar, Protistalar, solucanlar gibi patojenlerin vücuda girmelerini engeller.

Eğer bir patojen bu engellerden birini aşarsa, bağışıklık sisteminin diger elemanları devreye girer

2.Doğal (doğuştan) bağışıklık: Kalıtsal öğeler içerir ve ilk savunma hattını oluştururlar.

Doğuştan gelen bağışıklık sistemi elemanlarından fagositler, makrofajlar, lenfositler gibi savunma hücreleri ve çeşitli moleküller devreye girerler.antijenleri yok etmeye çalışırlar.

3.Edinilmiş (kazanılmış) bağışıklık: Bu ikinci koruma sistemi de başarılı olamazsa, edinsel bağışıklık sisteminin temel hücreleri olan B ve T lenfositler devreye girerler.

Humoral immunite B lenfositleri, Hücresel immunite T lenfositleri (Yardimcı, Sitotoksik, supressor). patojenleri hedef alacak özel B hücreleri (antikorlar) ve T hücreleri

Benzer Yazılar

Antijen Nedir?

HayataRehber

Humoral Bağışıklık Nedir?

HayataRehber

Antikorların Yapısı Nasıldır?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster