Bitkilerin faydaları

Baklanın faydaları nelerdir?

Baklanın faydaları nelerdir?

Latince adı vicia faba olan bakla, ülkemizin özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir. A ve C vitaminleri içerir. Kalp için oldukça faydalı bir sebzedir. Kalp dostudur. Potasyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi çok çeşitli mineraller içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de bakla faydaları arasındadır. Hastalıklara kolay yakalanmanızı engeller. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıkları kolay atlatmanıza yardım eder. İçerdiği C vitamini ve beta karoten sayesinde özellikle kolon kanserini önlemeye yardımcı olur. Bu şifalı sebzeyi tüketerek kolon kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Böbreklere çok fazla faydası bulunmaktadır. Böbreklerinden rahatsız olan kişiler bolca tüketmelidir. Çünkü bakla böbreklerinde kum ve taş bulunan kişilerin kum dökmesi ve taş düşürmesine etki eder, kolaylaştırır. Hafıza yani belleğinizin güçlenmesine de yardım eder. Bunun sonucunda alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

                                                                          Bakla

Yüksek oranda lif içerir. Sindirimi kolaylaştırır, yenilen yiyeceklerin kolay sindirilmesine yardım eder. Hazımsızlığı önler. Kanın pıhtılaşmasını önlemesi de bakla faydalarıarasındadır. Adet yani regl dönemine yakın tüketilebilir. Adetin kolay gelmesini sağlar. Öksürükten mi yakınıyorsunuz? Hele ki içinde bulunduğumuz soğuk havalarda, kış aylarında üşütüp hasta olmamak elde değildir. Soğuk algınlığı, balgam, grip gibi üst solunum yolları hastalıkları herkesin derdidir. İşte solunum yolu hastalığı olan öksürükten kurtulmanın bir çaresi de yine bu şifalı bitkidir.

BAKLA ZARARLARI NELERDİR?

Şeker yani diyabet hastalarının çok fazla bakla tüketmesi tavsiye edilmez. Tabi her zaman bahsettiğimiz gibi her şeyin fazlası zarardır.

Benzer Yazılar

Oolong çayının yararları nelerdir?

HayataRehber

Çuha çiçeği yağının yararları nedir?

HayataRehber

Fındığın yararları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster