Bitkilerin faydaları

Bamyanın yararları nelerdir?

Bamyanın yararları nelerdir?

Latince adı Hibiscus esculentus yada Abelmoschus esculentus olan bu şifalı sebze vücut için de çok yararlıdır. Bamya deyince aklımıza ilk olarak suyu ve sıcağı çok sevdiği gelmelidir. Yetiştiriciliğini yapmak isteyen kişiler mutlaka sıcak bölgelerde ve çok fazla su vererek bu şifalı bitkiyi yetiştirmelidir. Fakat öte yandan kuraklığa da dayanabilen bir bitkidir. Bu faydalı bitkinin kökeni bazı araştırmacılara göre Afrika, bazı araştırmacılara göre ise Hindistan’dır. Özellikle tropik Akdeniz iklimine sahip bölgelerde kolaylıkla yetiştiriciliği yapılabilir. Tek yıllık ve çok yıllık olarak yetiştirilebilir. Hasadı zor olmasına karşın, haftada 2 yada 3 kez hasat edilebilir.

BAMYA FAYDALARI VE YARARLARI NELERDİR?

Birçok ülkede çok çeşitli şekillerde yemeklerde kullanılır. Bamya yemeği, kızartması, salatası, çorbası özellikle çok bilinen ve sıkça pişirilen çeşitleridir. Böbreklere fayda sağlar, mesane yani böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder. Bazı insanlar içerdiği mukozaya benzeyen sıvı sayesinde bu şifalı sebzeyi sevmez. Fakat bamya vücut için sayısız fayda sağlar. Kış aylarında hemen hemen herkesin yakalandığı soğuk algınlığı, bronşit gibi hastalıkların yanında zatürreye karşı da koruma sağlar. Ergenlik döneminde özellikle tüketilmesi gereken bir sebzedir. Ergenlik döneminde büyüme yardımcı olması da bamya faydaları arasındadır. Bazı ülkelerde sotesi, ızgarası gibi değişik değerlendirme şekillerine de rastlamak mümkündür. Bağırsak enfeksiyonlarını geçirmeye, bağırsak solucanları düşürmeye ve çok çeşitli parazitlerden kurtulmaya yardım eder. Sinir sistemine fayda sağlar. Dizanteri için de faydalıdır. Mide için de çok yararlıdır. Mide iltihaplarına karşı bolca tüketilebilir.

Bamya

SİNDİRİM SİSTEMİNİ RAHATLATIR, KABIZLIĞI ÖNLER!

En çok bilinen özelliği sindirim sistemini rahatlatmasıdır. Sindirim sistemini rahatlatarak hazmı kolaylaştırır. Tüm bu durumların sonucunda da bağırsakların rahat çalışmasını sağlar.

KEMİK VE DİŞLERİ GÜÇLENDİRİR!

A, B ve C vitaminleri içerir. Ayrıca kalsiyum, demir, fosfor ve bakır da bulundurur. Gut hastalığına fayda sağlar. Kemikleri ve dişlerin yapısını güçlendirmesi de bamya faydalarıarasındadır.

Bamya pazarlarda taze olarak, marketlerde ise ister taze, ister konserve olarak bulabileceğiniz oldukça şifalı bir sebzedir. Sizde hemen bu etkili ve faydalı sebzeden alarak akşam yemeklerinizi şenlendirin.

Benzer Yazılar

Kuşkonmazın yararları nelerdir?

HayataRehber

Defne Yaprağının faydaları nelerdir?

HayataRehber

Avokado yaprağı çayının faydaları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster