Bitkilerin faydaları

Baobab yağının yararları nelerdir?

Baobab yağının yararları nelerdir?

Özellikle cilt için sayısız faydaları vardır. Birçok vitamin maddesi, aminoasitler içerir. İşte baobab yağı faydaları:

 • Zarar görmüş cildi besleyerek iyileştirir. Birçok besleyici madde ve vitamin içermesi sebebiyle çeşitli nedenlerle zarar gören cilde iyi gelir. Gözenekleri tıkamadan ve yağlı bir kalıntı bırakmadan cilt tarafından emilir. Cilde pürüzsüzlük verir.
 • Egzama ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Kuru kısımları nemlendirir. Egzama rahatsızlığında kaşıntı oluşumunu azaltır. Sedef hastalığı ve egzama rahatsızlıkları için duştan çıktıktan sonra kullanılabilir.
 • Vücut çatlaklarını yok eder. Hızlı kilo alıp verme, hamilelik gibi nedenlerden dolayı vücutta çatlaklar oluşabilir. Yağ ile cildin elastikiyeti korunarak çatlaklar yok edilir. Çatlak izlerine iyi gelir. Karın ve göğüs bölgelerinde kullanılarak bu bölgelerdeki çatlaklar giderilir. Aynı zamanda ameliyat sonrası yara izlerini yok eder.
 • Kollajen üretimini arttırır. Bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini içeriğinden dolayı cildin kollajen üretimini hızlandırır. Bu sayede yaşlılık belirtileri azalır.
 • Diş etlerine yarar sağlar. Ağrılı ve iltihaplı diş etlerini yatıştırır. Diş eti enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Tırnak bakımı sağlar. Tırnakların kolay kırılmasını engeller.
 • Omega yağ asitleri ile vitamin maddeler içerir. Omega 3, omega 6, omega 9 yağ asitleri ile birlikte A, D, E ve K vitaminlerini bulundurur.
 • İyi bir masaj yağıdır. Besleyici olması sebebiyle masaj yağı olarak kullanılabilir. Masaj yapmak için 3 yemek kaşığı baobab yağı, yarım fincan jojoba yağı ile karıştırılır. 20 damla lavanta yağı eklenir. Tüm yağlar bir şişeye konularak iyice çalkalanarak karıştırılır. Bu karışım masaj için kullanılabilir.

 

                                                                                                                                                                       Baobab Yağı

BAOBAB YAĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

 • Cilt için doğal bir temizleyici görevi görür. Besin açısından zengin bir yağdır. Cildi yağlı bırakmadan temizler.
 • Erken yaşlanmayı önler. Cildin nem dengesini sağladığı, elastikiyetini arttırdığı için kırışıklık oluşumunu azaltır. Ciltteki hücrelerin gençleşmesini teşvik eder.
 • Cildi nemlendirir. Yumuşaklık kazandırır. Cildin birçok bölgesinde kullanılabilir. Duş aldıktan sonra cildi nemlendirmek için az miktarda cilde uygulanabilir. Cildi nemlendirmek için bir tatlı kaşığı baobab yağı küçük bir şişeye konur. Yarım çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı ilave edilir. İki yağın karışması için şişe iyice çalkalanır. Üzerine 10 damla lavanta yağı, 5 damla çay ağacı yağı eklenir. Tekrar çalkalanır. Bu karışımdan birkaç damla cilde sürülür.
 • Dudak çatlaklarına yarar sağlar. Hava değişikliği, soğuk havalar nedeniyle dudaklarda çatlaklar görülebilir. Yağ sürülerek çatlak dudaklar onarılır. Günde iki kere çatlamış dudaklara uygulanabilir.

BAOBAB YAĞI GÖZ ÇEVRESİ İÇİN KULLANILIR MI?

Göz altı torbalarının oluşmasında birçok sebep olabilir. Genetik faktörler, stres, uykusuzluk, gece geç saatlere kadar çalışmak gibi durumlar göz çevresinde kurumaya, göz altı torbalarının oluşmasına neden olabilir. Göz altı torbaları için bir kasenin içine 6 tatlı kaşığı baobab yağı, 1 çay kaşığı bal mumu, 5 damla havuç yağı ve 5 damla sardunya yağı eklenir. İyice karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Hazırlanan krem cam bir kavanozun içinde ağzı kapalı olarak serin bir yerde saklanır. Günde 2 kere göz çevresi için kullanılabilir.

BAOBAB YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

 • Kuru ve mat saçlara canlılık kazandırır.
 • Tahriş olmuş, iltihaplı saç derisine iyi gelir.
 • Saçlara dolgunluk, parlaklık ve hacim verir.
 • Güneşin zararlı etkilerinden korur.

BAOBAB YAĞI NEREDE SATILIR?

20 ml ve 30 ml cam şişelerde satılan bir yağdır. Bitkisel yağlar satan çeşitli aktarlarda ve İnternette satılır. Satın alırken birçok hususa dikkat etmek gerekir. %100 baobab yağı olmasına ve soğuk pres yöntemi ile elde edilmesine dikkat edilmelidir.

BAOBAB YAĞININ FİYATI NEDİR?

Baobab yağı birçok farklı marka tarafından satılmaktadır. 20 ml olan yağın fiyatı 25 TL ile 35 TL arasında değişmektedir. Baobab yağı 30 ml fiyatı ise 35 TL ile 40 TL arasındadır.

Benzer Yazılar

Gül suyunun yararları nedir?

HayataRehber

Çörek otu yağının yararları nedir?

HayataRehber

Çitlembik yağının yararları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster