Eğitim

Başarılı öğrenciye 500 lira harçlık

Başarılı öğrenciye 500 lira harçlık

Üniversitelere tercih işlemleri önceki gün tamamlandı. Sırada yerleştirme sonuçları var. Bu süre içinde özellikle yaşadığı şehrin dışında bir okul kazanan başarılı ancak maddi imkanları kısıtlı öğrencilerin burs arayışları da başlıyor. Türkiye’de üniversite ve devlet kurumlarının yanı sıra eğitime destek veren onlarca gönüllü vakıf ve dernek var. Bu kuruluşlar aylık 500 TL’ye kadar karşılıksız burs veriyor. İşte üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurum, dernek ve vakıflardan bazıları:
 SABANCI VAKFI: 43 yıldır maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. Verdiği burs sayısı 44 bini aştı. Burs 9 ayı kapsıyor. Burslar geçen yıl 450 TL, önlisans öğrencileri için 220 TL’ydi. Bu yılki burs tutarları eylülde belirlenecek.


 TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI: En önemli koşul haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer almak. Bursun devamlılığı için öğrencinin başarı devamlılığı esas alınıyor.
 İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI: Eylülde dilekçe ile başvurular alınıyor. Uygun adaya karşılıksız burs veriliyor.
 ENSAR VAKFI: Başarı olmak ve maddi imkânsızlık kriterine göre burs veriliyor. Ayrıca yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de burs veriliyor.

LİSELİLERE DE BURS
 FEVZİ AKKAYA VAKFI: Teknik liseler ve endüstri meslek liselerinde okuyan, maddi durumu müsait olmayan öğrencilere burs veriyor. Burstan yararlanıp iş hayatına atılanlar, en az bir Türk gencine destek vermeyi vicdani bir yükümlülük olarak kabul ediyor.
 TÜRKİYE DİYANET VAKFI: Lise, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrencilerden uygun şartları taşıyanlara eğitim programları kapsamında burs desteği sağlıyor.


 YAŞAR EĞİTİM KÜLTÜR VAKFI: Üniversitelerde, yüksek ve ortaöğretim kurumlarında okuyan yetenekli, çalışkan, başarılı ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, vakfın Öğrenci Burs Yönetmeliği çerçevesinde tamamen karşılıksız burs veriliyor. Başvurular eylül-ekim aylarında yapılıyor.
 TÜRK EĞİTİM VAKFI (TEV): Yurtiçindeki tüm üniversitelerden, maddi desteğe muhtaç ve başarılı yaklaşık 5 bin öğrenciye burs veriyor.


 VEHBİ KOÇ VAKFI: Yetenekli ancak imkânları sınırlı olan öğrencilere burs veriyor. Burslar için seçim okul idarelerince yapılıyor. Öğrencilerin kendi fakültelerinin dekanlığına veya okul müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor.

Benzer Yazılar

ATATÜRK’ÜN Toplumsal Alanda Yaptığı İnkılaplar,Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması

HayataRehber

Radyasyon Türleri Nelerdir?

HayataRehber

Dünyanın en iyi üniversitesi hangisi?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster