Sağlık

Bayramda bunlara dikkat

Bayramda bunlara dikkat

Kurban Bayramı’nda sağlığınızdan olmamak, kilo almamak ve daha enerjik olabilmek için yapmanız gerekenler çok basit. Kahvaltıyı atlamayın, kavurmayı öğlen tüketin ve tatlıyı az yemeğe çalışın.

Yarın Kurban Bayramı’nın ilk günü. Bayram sabahında et kesim telaşı olanlar, genellikle kahvaltı öğününü atlarlar. Kahvaltı günü en önemli öğünüdür. Telaşla evden çıkanlar için, kahvaltı olarak 1 su bardağı süt, 1 avuç badem ve 3 adet kayısı pratik bir öneri olacaktır. Beslenme ve Diyet uzmanı  Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapan bayramı sağlıklı geçirmenin püf noktalarını anlattı:

KOLESTEROLE DİKKAT

Kurban Bayramı’nda özellikle et tüketimi fazla olduğu için, kronik hastalığı olan bireyler, özellikle kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, böbrek rahatsızlığı ve yüksek kolesterolü olanlar, fazla et tüketimimnden olumsuz etkilenmektedirler. Günün her öğününde kurban eti tüketileceğinden, miktarları öğünlere bölerek tüketmek en doğrusu olacaktır. Kahvaltıda aşırıya kaçımaması çok önemlidir. Kurban Bayramı sabahında mutlaka hafif bir kahvaltı yapılmalıdır.

KAVURMAYI YUMURTALI TÜKETİN

Aç karnına sindirimi zor olan etin tüketimi midede hazımsızlık ve ağrı şikayetlerine yol açabilir. Kahvaltıda protein oldukça önemlidir. Peynir ve yumurta iyi protein kaynaklarıdır. Yanında mutlaka C vitamini kaynağı olarak domates, yeşil biber, maydanoz ve salatalık tüketilmelidir. Yanında tam buğday ekmeği veya kepekli simit tercih edilebilinir. Zeytin ve ceviz omega 9 ve omega 3 kaynağıdır ve kahvaltının vazgeçilmezidir. Kurban Bayramı’nda, kahvaltıya yetişmiş bir et kavurmasını tüketmek istiyorsak, miktarında ölçülü davranmalıyız. Diğer öğünlerde ana yemek  olarak tüketeceğimiz kavurmanın kahvaltıda miktarını azaltmalıyız. 2 adet yumurtayla 2 yemek kaşığı kavurma eklenerek yapılan kavurmalı yumurta en iyi kavurma tüketim yöntemidir.

Yemeklere yağ koymayın

Kurban etiyle yapılan yemeklerde yağ ilave edilmemelidir. Katı yağlar, et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağıyla pişmesi sağlanmalıdır. Kurban Bayramı’nın geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır.  

Pişirme tekniği önemli

Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise sebze ve yoğurt posa ve kalsiyum içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir.  Eti pişirirken kısık ateşte ağır ağır pişirmek gerekmektedir. Özellikle mide ve bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, özellikle haşlama yöntemi ile pişirerek tüketmelidirler. Sıkça görülen ve sorun oluşturabilen reflüden korunmak için kızartma ve yağlı et tüketiminden uzak durulmalıdır.

İkramları azar azar tüketin

Özelikle baklava, börek ve zeytinyağlı sarma gibi besinlerin glisemik indeksi yüksektir. Glisemik indeks; karbonhidratların kan şekeri üzerinde yarattığı etkidir. Daha hızlı kana karışıp kan şekerini yükselten karbonhidratların glisemik indeksi yüksektir. Glisemik indeksi ne kadar düşük olursa, o kadar uzun sürede tüketilen besin kana karışıp kandaki şeker oranını çok daha seviyeli bir şekilde yükseltir. Sindirim sistemimizi de çok yormaz. Bu nedenle de glisemik indeksi düşük olan baklagiller, bulgur, sebzeler, süt ve yoğurt gibi besinlere ana öğünlerde sıkça tüketilmelidir.

Sağlıklı et parlar

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neşat Bozkurtgil şu önerilerde bulundu: “Sağlıklı et parlak renkte ve diri görünümlü olup, yüzeyi kurumamalıdır. Aşırı ıslak, yapışkan, kötü koku, farklı renk olmamalıdır. Donmuş et çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalı, çözüldüğünde pişirilmelidir. 

HIZLI ŞEKİLDE DONDURMAYIN

Et, hızlı dondurulmalıdır (-18 derece) ve bu ısıda 3 aya kadar saklanabilir. Pişirilmesine 6-8 saat kala derin dondurucudan alınıp soğutucu kısma ya da buzdolabı rafına alınıp çözülmesi beklenmelidir. Hafif veya orta sıcaklıkta uzun sürede pişirilmelidir. Çok yüksek sıcaklık protein kaybına, vitaminlerde azalmaya neden olabilir.”

Benzer Yazılar

Gözleri kurutan 6 neden

HayataRehber

Kardiyo nedir?

HayataRehber

BOYUN AĞRILARI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster