Nedir?

Bistro nedir?

Bistro nedir?

Bistro, Fransızca “Bar” anlamına gelmektedir. Belirgin özellikleri olan Paris kafe-barlarına bistro denir.

Ülkemizin Büyük şehirlerindede çok sık kullanılmaya başlayan bir terim olan bistro genelde çok yoğun olarak kullanılan kelimelerden biri değildir. Çoğu kimse bistro’nun ne anlama geldiğini bilmemekte. Her ülkede küçük bar’lara farklı isimler verilir örneğin İngiltere’deki mahalle arasındaki küçük barlara Pub denir. Modanın başkenti Paris’tede bu tür küçük bar, lokanta vb. gibi yerlere “bistro” denilmektedir.

Fransa’nın kuzeyinde hava durumu gereği insanlar kapalı mekanları tercih etmekteler. Bistro Paris’in aynasıdır ve tamamen Paris ile alakalıdır. Bistro, İngiliz Pub’larına benzemeyen kendine özel belli bir tarzı olan içme mekanları olarakta açıklanabilir. Bistro, Fransızca “Bar” anlamına gelmektedir fakat bu bar kavramı Fransız kültüründe farklı bir anlam taşımaktadır. İnsanlar dünya’nın her yerinde belirli belirsiz yerleri Bistro diye tanımlamaya başlamışlardır.

Halbuki bu yerlerin bistro ile uzaktan yakından alakası yoktur. Bistrolar mahalle barlarıdır. Gün içerisinde farklı kesimlere hizmet ederler. Bistrolar Fransızlar için bir yaşam alanıdır. İnsanlar sabahları buralara kahve içmeye gelirler, öğleden sonra okulların dağılmasıyla birlikte Öğrenciler Bistrolara sıcak çikolata içmeye gelirler, akşamları ise genellikle insanlar içmeye gelirler.

Brasserie ve bistro arasındaki farklar

Bistronun dünya dillerine ismini bağışlamasının 1812 yılına dayandığı ve Napolyon’un Fransa’sını işgal eden Rus askerlerinin, hızlı yemek yeme alışkanlıklarının buna sebep olduğu düşünülür. Çünkü ‘bystro’ Rusça’da ‘hızlı’ anlamına gelmektedir. “Çabuk yap savaşıyoruz burada işimiz gücümüz var, bystro bystro” diyen Rus askerleri de böylece yemek sektörünün geleceğine etki etmiştir.

Rus asıllı Fransız vatandaşı olan bistroya orta düzeyde fiyatlara sahip, jenerik yemeklerin (en çok tüketilen, en bilinen) yapıldığı, bu yemeklerin her gün değişebildiği, haliyle hızla tüketildiği, grand tuvalet giyinmek gibi bir zorunluluğu olmayan restoran türü diyebiliriz.

Yazılması ve okunması bistrodan çok daha zor olan brasserie, Fransızca’da ‘Birahane’ anlamına gelir. Yani brasserie, içerisinde bira ve meze çeşitleri bulunan bir restoran türünden başkası değildir. Ancak içerisinde bizim de bulunduğumuz dünya ülkeleri “Brasserie gibi güzel bir kelimeyi, birahane yapamayız” diyerek devşirmişler.

Brasserie, bistroya göre daha lezzetli ve çeşitli yemeklerin sunulduğu, kaliteli servisin yapıldığı, masaların örtülü olduğu, insanların görece şık giyindiği, hemen hemen tüm alkol türlerinin verildiği bir restoran türü.

Benzer Yazılar

Koah (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) nedir?

HayataRehber

Elektrokimyasal Ekivalans Nedir?

HayataRehber

Disiplin nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster