Bitkilerin faydaları

Bitter çikolatanın yararları nedir?

Bitter çikolatanın yararları nedir?

Sıhhat açısından çikolatanın birçok faydası vardır. Bitter çikolata öteki çikolata türlerine gore birazcık daha çok yoğundur. Tadı birazcık daha acı ve serttir. Bitter çikolata da sıhhat için faydalıdır. İşte bitter çikolatanın yararları;

  • Mineral açısından oldukça zengindir. Potasyum, çinko, bakır, demir ve selenyum içeren bir yiyecektir.
  • Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  • Kısa sürede meydana getirilen bir çalışmaya gore bitter çikolatanın kan dolaşımını pozitif etkilediği gözlenmiştir. Arterlerin esneklik kazanmasına destek verir.
  • Finlandiya’da meydana getirilen bir araştırmada nüzul geçirme riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Özellikler erkekler üstündeki araştırmada bitter çikolatanın adamların nüzul geçirme riskini yüzde 17 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Finlandiya’da meydana getirilen bir araştırmaya gore bitter çikolata tüketen anne adaylarının daha azca stresli olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Beyne yarar sağlayarak bilhassa yaşlı insanlarda bellek kaybını azaltması da bitter çikolatanın yararları arasındadır.
  • Damar sertliğini önler.
  • İçeriğindeki demir yardımıyla demir eksikliğine karşı koruma sağlar.

BİTTER ÇİKOLATA FAYDALARI İLE KOLESTEROLÜ DENGELER!

Çikolata nitrik oksit üretimini uyararak kan basıncının dengelenmesini sağlar. Hem de nüzul ve kalp krizine sebep olabilen arterlerdeki plak oluşumunu önler. Tertipli olarak tüketildiği taktirde kolesterolü dengeleyici ve kan basıncını düşürücü özelliği vardır.

PÜRÜZSÜZ BİR CİLDE KAVUŞMAYA YARDIM EDER!

Bitter çikolata içeriğindeki flavonoller yardımıyla cildi güzelleştirir. Güneş ışınları sebebiyle oluşan cilt hasarlarına karşı iyi gelir. Hatta birçok güneş kreminin muhteviyatında çikolata vardır. Cildin sıhhatli ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Bitter Çikolata

BİTTER ÇİKOLATA İLE KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜ?

Oldukça şaşırtıcı fakat bitter çikolata ile zayıflamak mümkün olabilir. Doğal ki oldukca fazla tüketmemek gereklidir. Meydana getirilen bir araştırmaya gore yiyeceklerden 20 dakika kadar ilkin minik bir kare parça çikolata dil üstüne alınarak eritilirse beyine giden hormonlarda ben tokum hissi oluşur. Bundan dolayı yemeklerde daha azca yiyecek yenir ve kilo alınmaz.

ŞEKER HASTALIĞINA KARŞI KORUMA SAĞLAR!

Diyabet kısaca şeker hastalığına yakalanma riskini düşürmesi de bitter çikolata yararları arasındadır. Düşük glisemik indeksi sebebiyle kan şekerini dengeler. Şeker hastalığına yakalanma riski yüksek olan kişiler için şeker hastalığına yakalanma oranını düşürür. Aşırıya kaçmadan bitter çikolata tüketmek diyabete yakalanma riskini azaltır.

BİTTER ÇİKOLATA İYİ HİSSETTİRİR!

Bitter çikolata beyinde endorfin maddesinin salgılanmasını uyarır. Endorfin yardımıyla vücuda mutluluk ve sevinç hissettiren maddeler salgılanır. Çikolata yeyince kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Stres seviyesini düşürür.

Benzer Yazılar

Çınar Yaprağı faydaları nelerdir ?

HayataRehber

Çileğin yararları nedir?

HayataRehber

Peynirin yararları nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster