Biyokimya Nedir?

BiyoKimya Nedir?

Biyokimya

Canlı organizmalarda meydana gelen olayları moleküler düzeyde inceleyen ve bu olayları kimyasal ve fizikokimyasal kanunlar ve kavramlar yardımıyla açıklamaya çalışan deneysel bir bilim dalıdır.

Hücrelerin hangi kimyasal organizasyon prensibine göre kurulduğunu, bir hücre içinde cereyan eden sayısız reaksiyonların aynı zamanda nasıl bir uyum içerisinde gerçekleştiğini, hücre bölünmesi ve farklılaşması ile hangi kimyasal olayların ilgili olduğunu inceler.

Ayrıca sebebi,metabolizma reaksiyonlarının bozulması veya yetersizliği olan birçok hastalığa da açıklık getirir.

Anatominin (organ) incelediği yapının büyüklüğü bir ile birkaç yüz mm arasında, histolojininki (Doku) 1 mm ile 2×10-4 mm (200 nm) arasındadır.

Biyokimyanın incelediği yapının büyüklüğü ise 200 nm’den daha küçüktür. Yani ultramikroskobiktir.

Biyokimyanın inceleme konusu olan ultramikroskobik yapının unsurları;

  • molekül,
  • molekül toplulukları ve iyonlardır.

Biyokimya bu incelemeyi bir taraftan morfolojik, diğer taraftan fonksiyonel bakımdan yapmaktadır.

Biyokimyanın morfolojik yönü canlı yapıyı meydana getiren molekülleri, iyonları ve bunların canlı sistemdeki dağılışını inceler.

Fonksiyonel yönü ise, molekül ve iyonların canlı sistemdeki oluşumunu ve gerek bunların, gerekse dışarıdan giren molekül ve iyonların organizmada uğradıkları kimyasal değişiklikleri ve hangi son ürünler halinde dışarı atıldıklarını araştırır.

Biyokimya bu incelemeleri yaparken fizik, kimya, fizikokimya, elektrokimya gibi diğer bilim dallarından yararlanır.

  • Yapı ve inceleme için deney ve ölçme gerekir ve biyokimya deneysel bir bilim dalıdır.
  • Bu nedenle 20.yüzyılın ikinci yarısında modern analiz metotlarının geliştirilmesi biyokimyanında hızlı gelişmesine olanak sağlamıştır.
  • Örneğin; Kromotografik teknikler ile protein ve nükleik asit saflaştırması ve karakterizasyonu
  • Elektron mikroskobu ile hücre elemanlarının yapısı ayrıntılı olarak incelenebilmiş gibi birçok örnek verilebilmektedir.
  • Tüm açıklamalar göz önüne alındığında ; fizik , kimya ,hücre biyolojisi ve genetik gibi konularla iç içe olan multidisipliner yaklaşımı kabul eden ve diğer dalların materyal metotlarını kullanarak canlı yapısının ve fonksiyonlarının daha iyi anlaşılmasını sağlamaya çalışan deneysel bir bilim dalıdır.

 

Benzer Yazılar

Pesimist nedir?

HayataRehber

Platonik aşk nedir?

HayataRehber

İnterstisyel Sıvı Ve Transsellüler Sıvı Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster