Bitkilerin faydaları

Böğürtlenin yararları nedir?

Böğürtlenin yararları nedir?

Böğürtlen, 2-3 metre uzunluğunda, haziran eylül ayları içinde beyaz çiçekli, sonbahara doğru olgunlaşan siyah meyveli, dikenli bir çalıdır. Böğürtlen ağacından mayıstan hazirana kadar gelişimini tamamlamış fakat taze olan yapraklar toplanır. Meyveleri önceleri yeşil, olgunlaştıkça kırmızı, sonrasında siyah bir renge bürünür. Çoğu zaman çiçek açma döneminden ilkin toplanır. Gölge ve havadar yerlerde ince bir halde serilerek kurutulur. Kökleri ilkbahar başlangıcında yada güz sonunda topraktan çıkarılır, bölünerek ufak parçalar halinde kurutulur. İyice kuruyunca daha ufak parçalara ayrılır yada öğütülüp saklanır. Meyveler tamamen olgunlaşmadan toplanarak ufak demetler halinde karanlıkta asılarak kurutulur.

İÇİNDEKİ MADDELER (ETKEN MADDELER)

Şekerler, tanen ve organik asitler ihtiva eder.  Folik asit, E, C, B1, B2  vitaminleri yönünden de zengindir.

BÖĞÜRTLEN HALK ARASINDAKİ ADI

Ağaç çileği, alik, diken dutu, diken otu, diken çileği, tilki üzümü isimleriyle de anılır. Ek olarak bazı bölgelerde fuska, gürüzüm, karamanca, kardiken, kapina, kürmez, mihra olarak da adlandırılır.

BÖĞÜRTLEN FAYDALARI

 Böğürtlen yararları içinde ilk olarak kuvvet verici, idrar söktürücü ve kabızlık yapıcı tesirleri sayılabilir. Boğaz ve ağız hastalıklarında gargara olarak kullanılır. Yüksek ateşe iyi gelir, kanı temizleyici ve kolesterolü düşürücü tesiri de vardır.

Böğürtlen kökleri, ishal, dizanteri ve faranjit hastalıklarına karşı kullanılır. Ek olarak ayak şişliklerinin indirilmesinde, ağrıların dindirilmesi ve yanıkların iyileştirilmesinde de kullanılması böğürtlen yararları arasındadır. Antioksidan özelliği olduğundan vücudu güzelleştiren bir meyvedir. Çiçekleri kaynatıldığında el ve vücut losyonu elde edilebilir ve vücuda zindelik kazandırır.

Apandisit tedavisinde çaydanlığa bir avuç yaprağı konur. 15 dakika kaynatıp süzülür. Günde 3 çay bardağı içilir.

Böğürtlen

Basur rahatsızlığına karşı meyvesi ve köklerinin kullanılmasının yanı sıra, 250-300 gr. böğürtlen yaprağı lapa haline getirilerek basur olan bölgeye konur.

Boğaz ağrısı, ağız hastalıkları ve öksürük için 50 gr. kuru yaprağı 1lt. suda kaynatılır. Dahili kullanım için günde 3 bardak içilir.

Böğürtlen yararları migren tedavisinde de görülür. Migren tedavisinde bu şifalı yemişinin olgunlarından bir avuç, biberiye bitkisinin yaprakları ile beraber otuz dakika süreyle kay­natılıp süzülerek elde edilmiş sıvıdan, ıslatılan pamuklu bir bezle alınır ve şakaklara masaj yapılır.

Yüksek gerilim için 3 kahve kaşığı kurutulmuş yaprağı, 1/8 litre suda iyice kaynatılır. Bu çaydan günde iki fincan içmek yararlıdır.

BÖĞÜRTLEN ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

 1 tatlı kaşığı yaprağı 200 ml. kaynar suda haşlanır. 10-15 dk. demlenir, iyice süzülür. Soğuması beklenerek uygun sıcaklıkta içilir.

 BÖĞÜRTLEN İLE TENTÜR NASIL HAZIRLANIR?

 150 gr. meyvesi 1 lt. %45’lik alkol içinde orta ısılı bir yerde 30 gün civarında bekletilir. Her gün, gün içinde ara sıra çalkalanır. 30 gün sonunda süzülerek kullanılır.

 HERHANGİ BİR HASTALIĞIMIZ OLMADAN BÖĞÜRTLENİ HASTALIKLARI ÖNLEMEK İÇİN NASIL KULLANABİLİRİZ?

Böğürtlen yaprakları demlenerek içilebilir ve böylece grip, nezle, öksürük şeklinde hastalıklar engellenebilir. Ek olarak meyvesi yenilerek vücudun gereksinim duyan E ve C vitaminlerinin bir kısmı sağlanabilir. Tansiyonu düşürmesi, ayak şişliklerine iyi gelmesi sebebiyle de çay olarak içilebilir.

Böğürtlen meyveleri haricinde genç sürgünleri de gıda olarak kullanılabiliyor. Sürgünler toplanarak soyuluyor ve salata şeklinde yenebildiği şeklinde, yumurtayla kavrularak yemeği de yapılabiliyor. Kökleriyse kurutulup toz haline getirilerek diş macunu yerine kullanılabiliyor. Bu tozla çeşitli nedenlerden dolayı sararmış dişlerinizi kısa sürede beyazlatabilirsiniz.

BÖĞÜRTLEN ZARARLAR

Malum bir ziyanı yoktur.

Benzer Yazılar

Suyun yararları nedir?

HayataRehber

Propolisin yararları nedir?

HayataRehber

Salatalık yararları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster