Bitkilerin faydaları

Bulgurun yararları nelerdir?

Bulgurun yararları nelerdir?

Bu şifalı bitki, buğdaydan elde edilir. Buğdayın işlenmesiyle ve çok çeşitli aşamalardan geçirilmesiyle elde edilir. Özellikle Anadolu’da çokça tüketilir. Birçok yiyeceğin içinde kullanılır. Çorba, pilav ve çok çeşitli sulu yemeklerin içine ek besin olarak da katılır. Doğu bölgelerindeki illerde ise özellikle çiğköfte yapımında sıkça kullanılır.

Çoğunlukla pirinç kullandığımız pilav yapımlarında aslında sıkça tercih edilmelidir. Pirince göre vücudumuz için daha farklı faydaları sağlar ve bizi hastalıklara karşı korur. Hastalıklara karşı koruma sağlamasının yanında oldukça da ucuz olması sebebiyle çokça tercih edilir. Hem besleyici, hem de doyurucudur. Pahalı olmaması sebebiyle misafirler için kısır yapımında bolca kullanılır. Çiğköfte yapılırken de ucuz olduğu için tercih edilir ve çiğköftenin fiyatının düşük olmasına da sebep olur. Koroner kalp rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır. Lif içeriği sebebiyle bağırsaklara fayda sağlaması da faydaları arasındadır. Diyabet yani şeker hastalığı için de oldukça yararlıdır. Ayrıca şeker hastalığına yakalanma riskini de azaltır. Kolesterolü düzenler.

Bulgur

Sindirimi rahatlatarak hazmı kolaylaştırır. Uykusuzluktan mı şikayet ediyorsunuz? Geceleri herkes mışıl mışıl uyurken siz uykusuzluktan mı yakınıyorsunuz? O zaman bu şifalı tahıl sayesinde rahatça uyuyacaksınız. Yüksek oranda folik asit içerir. Folik asit bebekler için çok faydalıdır. Ayrıca hamile bayanlara da fayda sağlaması faydaları arasındadır. Yapılan bir araştırmaya göre buğday ve bulgur gibi uzantısı besinleri tüketmek kadınların meme kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Özellikle menopoz döneminde bolca tüketilmelidir. Tokluk hissi sağladığı için açlık hissini uzun süre önler. Ülkemizde özellikle İç Anadolu bölgesinde buğdayın çok büyük alanlarda yetiştirilmesi sebebiyle kolayca bulunabilir. Her markette bu leziz tahıla rastlayabiliriz.

İşte bu şekilde bu leziz tahılın faydaları saymakla bitmiyor. Siz de yaz kış bu tahılı kullanabilir ve hastalıklardan korunabilirsiniz.

BULGUR ZARARLARI NELERDİR VE KİMLER TÜKETMEMELİDİR?

Çölyak hastaları bulgur tüketmemelidir.

Benzer Yazılar

Mısır Püskülü faydaları nelerdir?

HayataRehber

Bıldırcın yumurtasının yararları nedir?

HayataRehber

Böğürtlenin yararları nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster