Seyahat

Burdur’un doğa harikası: Salda Gölü

Burdur’un doğa harikası: Salda Gölü

Ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili tektonik bir göl olan Salda Gölü, ziyaretçilerine birçok coğrafik güzelliği bir arada sunuyor. Bu güzelliklerinin aksine biraz tuzlu ve karstik bir göl olan Salda Gölü, yaklaşık 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin üçüncü gölü konumundadır. Salda Gölü, Burdur merkezinin 56 km batısında, Yeşilova ilçesine ise 5 km mesafede bulunuyor. Ulaşım için özel araç kullanacaklar Burdur-Hacılar-Yeşilova istikametine doğru ilerlemesi gerekiyor. Şehirlerarası otobüs firmalarının direkt seferi olmasa da Burdur, Antalya ve Denizli otogarlarından Yeşilova minibüslerine binerek Salda Gölü’ne ulaşabilirler.

SİT ALANINDA DOĞAL TATİL
1989’da alınan kararla ‘Doğal Sit Alanı’ statüsüne alınan gölün çevresinde yeni yapılaşma kesinlikle yasak. Sit alanına dönüştürülen yerlerde kamp yapmaya olanak tanınıyor. Yeşilova Halk Plajı’nda kendi çadırınızla kamp yapabilir, alanda bulunan çadırları kiralayabilirsiniz. Kendi çadırıyla gelenlerden herhangi bir ücret talep edilmezken, kiralama ücreti günlük 30 TL olarak belirleniyor. Çadır sevmeyenler için alanda bungalov evler de mevcut. Bu evlerin ise günlük kira bedeli 75 TL. Bölgede 1 adet otel de bulunuyor. Yeme-içme ihtiyaçları için belediye tarafından bir tesis kurulmuş, bu yolla market ihtiyaçlarını karşılayabilen ziyaretçilerin diğer ihtiyaçları için Yeşilova ilçesine gitmesi gerekiyor.Yüzmek için ise, Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı olmak üzere 2 adet plaj seçeneği sunan bu göl Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak özelliğine sahip göllerinden biri olarak biliniyor. Birçok ziyaretçisi de burayı Türkiye’nin Maldivler’i olarak anımsıyor.

MARSIN TÜRKİYE ŞUBESİ


Salda gölünün bir diğer fark yaratan özelliği de Mars’taki kayaç ve kumul yapısıyla benzerlik gösteren bir yapı içermesidir. Dünyanın bu özelliği gösteren iki yerinden biri olarak kabul görmüştür. Sular çekildikçe gün yüzüne çıkan 7 beyaz ada dikkat çekiyor. Su seviyesinde son 25 yılda yaklaşık olarak 4 metre çekilme yaşandığı ve bu çekilmenin devam etmesi öngörülüyor. Doğal yapısının zarar görmemesi için kumsalı araç giriş çıkışına kapatılmış olan Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılından bu yana birinci derece doğal sit alanı olarak korunmaktadır. Yaklaşık 2 milyon yıllık geçmişe sahip Salda Gölü, turkuaz suyu ve etrafını saran beyaz kayaçkumul yapısıyla tatilcilerin yanı sıra fotoğraf sanatçılarına da ilham kaynağı oluyor.

SİVİLCELERE İYİ GELİYOR
Bazı cilt hastalıklarının tedavisinde etkin rol oynayan magnezyum, soda ve kil göl suyunda bol miktarda bulunuyor. Bu özelliğiyle sağlık turizmine de imkân sağlayabilen Salda Gölü yerli turist kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı oluyor.

Benzer Yazılar

Evcil Hayvanla Seyahat Rehberi

HayataRehber

Dikili Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

HayataRehber

Beyaz masalın adı St. Petersburg

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster