Sağlık

Burun Tıkanıklığını Hemen Geçirecek Yöntemler

Burun Tıkanıklığını Hemen Geçirecek Yöntemler

Burun tıkanıklığından kolayca kurtulmanızı sağlayacak yöntemleri paylaşıyoruz.

Sinüzit, alerji ya da grip gibi enfeksiyonlardan dolayı tıkanan burun günlük hayatınızı etkiler. Baş ve göz ağrılarına neden olabilir. Doğru yöntemler ile burun tıkanıklığından kurtulabilirsiniz. İşte basitçe uygulayabileceğiniz yöntemler.

Kaşların Arasına Masaj

Kaşlarınızın tam ortasına hafifçe birkaç dakika masaj yapabilirsiniz. Sert masaj daha fazla baş ağrısına neden olabilir dikkatli olun. Bu mukoza tabakasının kurumasını engeller.

Burun Sinüslerine Masaj

1-2 dakika boyunca burnunuzun kanatlarına dairesel hareketler ile masaj yapın. Bu masaj daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Burun ve Dudak Aranıza Masaj

2-3 dakika boyunca yumuşak hareketlerle üst dudak ve burnunuz arasındaki noktaya masaj yapın. Dudak bölgesine uygulanan masaj burun şişliğini de önüne geçmiş olur.

Havayı Nemlendirin

Bulunduğunuz ortamın nem oranı % 40’dan az olduğunda burunda kuruma olması normaldir. Özellikle hasta olduğunuz dönemlerde ortamın neminde dikkat edin. Kış aylarında kalorifer peteklerinin üzerine bir kase su bıraktığınızda kurumayı engellemiş olursunuz.

Burnunuzu Isıtın

Sıcak bir havluyu burnunuzda birkaç dakika beklettiğinizde yumuşamaya neden olur ve sinüslerin kurumasını engellemiş olursunuz. Kullanacağınız havlunun cildinizi yakmayacak sıcaklıkta olması gerekiyor.

Benzer Yazılar

Yoganın Vücuda ve Zihne Faydaları

HayataRehber

Öksürüğe iyi gelen 10 bitkisel formül

HayataRehber

Kışın Tüketilmesi Gereken Bitki Çayları

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster