Güzellik

CİLDİNİZE ZARAR VEREN 15 ALIŞKANLIK

CİLDİNİZE ZARAR VEREN 15 ALIŞKANLIK

Cildimizin bakımı ve temizliği sadece estetik açıdan değil, sağlığımız için de son derece önemlidir. Bu sebeple düzenli olarak cildimize bakım uygulamamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki ya cildimize zarar veren günlük alışkanlıklarımız? Cildimizi korumak için yalnızca bakım yapmak yetmiyor, aynı zamanda kaçınmamız gereken şeylerin de farkında olmalıyız. İşte bunlardan bazıları.

1. Yalnızca sabahları güneş koruyucu sürmek

Sabah okul veya iş için evden çıkmadan önce güneş koruyucu sürmek son derece faydalı bir alışkanlıktır. Ancak sadece evden çıkmadan uygulamak yetmez, gerçekten etkili olmasını istiyorsanız gün içinde düzenli aralıklarla uygulamaya devam etmelisiniz.

2. Makyaj fırçalarını temizlememek

Bakteriler ve ölü deri hücreleri makyaj fırçalarınızda birikebilir. Bunu önlemek içinse yaklaşık iki haftada bir hafif bir yüz temizleme losyonu ve ılık su kullanarak makyaj fırçalarınızı temizlemeniz gereklidir.

3. Sivilceleri sıkmak, kesikleri, sıyrıkları veya böcek ısırıklarını kaşımak

Belki kısa vadede daha iyi hissetmenizi sağlayabilir ve hatta bu sayede gerçekten daha hızlı iyileştiklerini düşünebilirsiniz, fakat ellerimiz kirli olduğundan sivilceleri veya yüzdeki yaraları kaşımak, sıkmak veya kurcalamak enfeksiyona sebep olarak yüz bölgesinde yara izleri kalmasına sebep olur.

4. Sigara içmek

sigara-2-min

Sigara yalnızca akciğer kanseri veya kalp hastalıkları gibi tıbbi sıkıntılara yol açmaz. Aynı zamanda cildinizin normale göre çok daha hızlı yaşlanmasına sebep olur ve hücrelerinizin sağlıklı bir cilt için ihtiyaç duyulan oksijenden daha az miktarda almasına yol açar.

5. Nemlendirici kullanmamak

Cildinizin neme ihtiyacı vardır ve aceleniz olduğunu zamanlarda duştan çıktığınızda bunu atlamanız olukça olasıdır. Ancak duş aldıktan sonra üzerinizde kalan klor cildinizin kurumasına sebep olur. Bu yüzden duştan çıkar çıkmaz vücudunuza bir nemlendirici uygulamayı alışkanlık haline getirmenizi öneriyoruz.

6. Makyajla uyumak

Makyajla uyumak cildinizdeki gözenekelerin tıkanmasına sebep olur ve bunun sonucunda yüzünüzde sivilceler çıkabileceği gibi bakteriyel enfeksiyonlar da görülebilir. Size tavsiyemiz, kendinizi banyoya gidemeyecek kadar yorgun hissettiğiniz geceler için yatağınızın başucunda makyaj temizleme mendilleri bulundurmanız.

7. Yeterince su içmemek

su-içen-kadın-2-min

Cildiniz dışarıdan olduğu kadar içeriden de nemlendirilmelidir, yani gün içinde yeterince su içmezseniz cildinizin harika görünmesini de bekleyemezsiniz.

8. Uzun ve sıcak duşlar

Sıcak, uzun ve rahatlatıcı bir duş almak gibisi yok, değil mi? Ancak maalesef, sıcak su derinin doğal yağını yok ettiğinden cildinizin kurumasına yol açabilir. Cildinizin doğal nemlendiricilerinin iş başında olmasını istiyorsanız duş aldığınız süreyi kısaltmalı ve suyun sıcaklığını da biraz daha düşürmelisiniz.

9. Yüzünüzü kimyasal maddelerden korumamak

Bu kimyasal maddelerden kastımız saçınıza sıktığınız bir sprey bile olabilir. Bu yüzden saç bakım ürünlerini uygularken yüzünüzü temiz bir havluyla sarmaya özen gösterin.

10. Geç uyumak

uykusuzluk-min

Uyku sırasında cilt hücrelerimiz kendini onarır ve yenilenir, bu da demek oluyor ki geç uyuma alışkanlığınız varsa bu durum cildinizden anlaşılabilir. Her gün yeterli miktarda uyumanız cildinizin genç kalması açısından oldukça önemlidir.

11. Yüzünüze dokunmak

Gün içinde yüzünüze dokunduğunuz anları bir düşünün. Bunu gözlerinizi ovmak veya burnunuzu kaşımak için yapıyor olabilirsiniz. Ama her dokunduğunuzda elinizdeki kir, mikrop ve bakteriler yüzünüze geçer. Artık bunu bildiğinize göre yüzünüze dokunmadan önce bir kez daha düşüneceğinize inanıyoruz!

12. İnatçı deri problemlerini evde tedavi etmeye çalışmak

Evet, evde tedavi edebileceğiniz pek çok hafif cilt sorunu var, ancak buna rağmen bir gelişme göremiyorsanız mutlaka bir cildiyeciden randevu almanızı öneriyoruz. Doktorlar, deri kanseri gibi ciddi hastalıklara karşı erken önlem alabilmek adına her yıl düzenli olarak cildiyecinizi ziyaret ederek kontrollerinizi yaptırmanızı öneriyor.

13. Cilt tipinizin bilincinde olmamak

Herkes aynı cilt tipine sahip değildir. Cildiniz kuru, yağlı veya karma tipte olsa da evdeki diğer üyelerle aynı olmak zorunda değildir. Rastgele ürünler kullanmak yerine cilt tipinize uygun ürünleri seçtiğinizden emin olun.

14. Yüzünüze antibakteriyel ürünler uygulamak

Antibakteriyel sabunlar yüzümüzü değil ellerimizi yıkamak içindir. Her ne kadar mikropların yayılmasını önleseler de bu ürünlerin yüzünüz için çok sert olabileceğini unutmayın.

15. Kese yapmamak

Kese yaparak ölü deri hücrelerinden kurtulabilir ve cildinizin donuk görünmesini engelleyebilirsiniz. Haftada bir kez kese yaparak cildinizin canlı görünmesini sağlayın.

 

 

Benzer Yazılar

Kusursuz Bir Yüz için 8 Güzellik Hilesi

HayataRehber

Makyajınızı Temizlemek İçin 7 Neden

HayataRehber

Tırnaklarınızın Sağlığınızla İlgili Bir Şeylerin Yanlış Gittiğini Gösteren 5 İşareti

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster