Bitkilerin faydaları

Civanperçeminin yararları nedir?

Civanperçeminin yararları nedir?

Hazımsızlığı giderir. Şu demek oluyor ki sindirim sistemini rahatlatarak sindirim sistemine yarar sağlar. Anemi doğrusu kansızlığı giderir. Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Baş dönmesi, bulantı, burun kanaması benzer biçimde hastalıklarda da oldukça faydalıdır. Yüksek gerilim doğrusu hipertansiyon için oldukça yararlı bir bitkidir. Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir. Bağırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser, yaraları iyileştirir. Mide kanamaları, mide basıncı, mide yanmasına karşı çayı içilirse büyük yarar sağlar. Mide kanserine dahi iyi gelici özelliği vardır. Migren benzer biçimde oldukça şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. Dolaşım sistemine yarar sağlar. Kan damarlarına iyi gelir. Strese, sıkıntıya ve depresyona iyi gelir. Sakinleştirici tesiri vardır. Sırt yada romatizma ağrılarında da etkilidir. Osteoporoz doğrusu kemik erimesine iyi gelmesi de civanperçemi yararları arasındadır.

Böbreklerin tertipli çalışmasında, iştahsızlık giderici olarak karaciğer düzensizliklerinde, mide ve bağırsak kanalı iltihaplarını iyileştirmek de ve bağırsak bezesi çalışmalarında da faydası görülür. Safra kesesine de yarar sağlar. Bilhassa çocuklarda görülen boğmaca ve kızamık hastalıklarına karşı oldukça etkili bir bitkidir. Diyabet doğrusu şeker hastalığına da yarar sağlar. Uykusuzluğa da iyi gelir. Rahat bir uykuya yardım eder. Diş ağrılarını da hafifletici özelliği vardır. Bilhassa ilkbaharda polenlerin sebep olduğu göz yaşarması, göz kızarıklığı ve burun akıntısına yarar sağlar.

Yumurtalık iltihabında, döl yatağı (rahim) akıntılarında, döl yatağı kaymasında bu şifalı bitkiden elde edilmiş oturma banyoları yararlı olur. Ek olarak günde 2 bardak civanperçemi çayını içmek de yarar sağlar. Miyomlarda doğrusu kas yapılı urlarda ve kol, bacak iltihaplanmalarında da oturma banyoları alınabilir.

EĞİR KÖKÜ VE CİVANPERÇEMİ İLE AKCİĞER KANSERİNE KARŞI SAVAŞ!

Bu etkili bitkinin yararları arasına, akciğer kanamalarına karşı olan faydası da eklenebilir ve nebat, eğir kökü ile beraber kullanıldığında akciğer kanserini iyileştirebilir. Eğir kökü gün süresince çiğnenir ve civanperçemi çayı, sabah ve akşam olmak suretiyle günde 2 bardak yudumlanarak yavaş yavaş içilir.

BEL AĞRILARINA SON!

Civanperçemi şiddetli bel ağrılarına da iyi gelen bir bitkidir. Bel ağrıları için 1 litre su kaynatılır. Kaynamış suya 50 gram kadar civanperçemi konur ve 5-10 dakika kadar beklenir. Civanperçemi süzülerek kalan suyun soğutulur. Günde 2 bardak içilir.

HEMOROİD (BASUR) TEDAVİSİNDE CİVANPERÇEMİ!

Hemoroid doğrusu basur tedavilerinde de etkili bir bitkidir. Hemoroid tedavisinde civanperçeminin taze yaprakların sıkılması ile elde edilmiş sıvı yaraların ve basurun üstüne günde 2-3 kez pansuman yapılır. Ek olarak hemoroid doğrusu basur için bu bitkinin merhemi de kullanılabilir.

Civanperçemi

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ ETKİSİ İÇİN NASIL KULLANILMALIDIR?

İdrar söktürücü, mide ve bağırsak gazlarını giderici ve grip tedavisinde 20 gr. bu şifalı bitkiden 1 lt. suda 20 dk. kaynatılır, yiyeceklerden sonrasında birer kahve fincanı içilir. Bahsedilmiş olduğu benzer biçimde tertipli bir halde kullanılırsa birçok hastalığı önleyebilir ve şifa sağlar.

GÜZEL BİR CİLDE SAHİP OLMAK İSTER MİSİNİZ?

Güzel bir cilde haiz olmayı kim istemez ki? Cildimizi güzelleştirmek ve güzel görünmek için birçok yol deneriz. Cilt güzelliği için de bu şifalı bitkiyi kullanabilirsiniz. Cilde civanperçemi çayının tertipli olarak demlenip sürülmesiyle cilt güzelleşir. Bununla beraber ciltteki kaşıntı ve kızarıklıklara da yarar sağlar. Kuru ciltleri nemlendirmek için de kullanılabilir. Egzama benzer biçimde cilt hastalıkları için de faydalıdır.

KIŞ HASTALIKLARINA KARŞI DA ETKİLİ!

Bu şifalı nebat soğuk algınlığında , boğaz ağrılarında ve grip tedavisinde de oldukça yararlı bir bitkidir. Kışın sık sık yakalanılan grip, nezle ve boğaz ağrısı benzer biçimde hastalıkların kolay iyileşmesine yardım eder. Balgam söktürücü özelliği vardır. Balgam ile beraber gelen kuru öksürüğe de yarar sağlar. Sinüsleri rahatlatır.

CİVANPERÇEMİ ADET (REGL) AĞRILARINI GEÇİRİR!

Regl ağrılarına da iyi gelir. Bilhassa tane döneminde oldukça karnı ağrıyan bayanlar kesinlikle civanperçemi çayı hazırlayıp içmelidir. Bunun için 1 fincan su kaynatılır. Kaynadıktan sonrasında içine 1 yada 2 civanperçemi çiçeği atılır. 5-7 dakika demlenmesi için beklenir. Sonrasında çiçekler süzülerek civanperçemi çayı ılık olarak içilir. İsteğe nazaran bal ile tatlandırılabilir. Tane düzensizliği yada adetin aşırı kanamalı olması benzer biçimde durumlarda da yarar sağlar. Menopoz dönemindeki hanımefendiler da kesinlikle civanperçemi kullanmalıdır. Bu şifalı nebat menopoz döneminde terleme, sorun ve ateş basması benzer biçimde hallere de iyi gelir.

CİVANPERÇEMİ ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Gebelik süresince kullanılmamalıdır. Bazı kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Bu yüzden devamlı kullanmadan ilkin azca miktar kullanıp tecrübe etme yapabilirsiniz. Ek olarak koroner yetmezliğinde de kullanılması sakıncalıdır.

Benzer Yazılar

Andız Pekmezinin faydaları nelerdir?

HayataRehber

Bıldırcın yumurtasının yararları nedir?

HayataRehber

Domatesin yararları nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster