Genel

Çocuğunuza ders çalışma alışkanlığı kazandıracak 4 yol

Çocuğunuza ders çalışma alışkanlığı kazandıracak 4 yol

Başarı duygusu tattırılmalı

Mel Levine, “Her Çocuk Başarabilir” adlı kitabında, “Dış motivasyonu azaltıp iç motivasyonu artırmanın tek yolu, başarı duygusunu tattırmaktır” der. Bu fikre kesinlikle katılıyorum. Ders çalışmakta zorlanan çocukların, başarılı olduğuna ve başarılı olacağına dair inancı mutlaka korunmalı. En tehlikeli şeylerden biri, çocuğun başaracağına dair umudunun kaybolması. Bu nedenle, bu çocuklara ödev verilirken, başaramadığı konularda ısrar etmek yerine, başarabildiği konularla başlamak en doğru yol. Elbette ki, süreç içinde gelişecek ve o an başaramadıklarını da başarabilecek duruma gelecek.

Çalışılan ortamda koku kullanılabilir

Ders çalışma sorunu yaşayan çocukların en çok dile getirdikleri zorluk, dersin başına ilk oturma anı ile ilgili. Eğer ders çalışma ile ilgili ilk adımı atabilirseler sonrasını da getirebilirler. Bu çocuklar için en etkili yollardan biri çalıştıkları ortama 5-10 dakika önceden hafif ve hoş bir koku sıkmaları olabilir. Özellikle sağlık riski yoksa kokudan yararlanmak çok iyi sonuçlar verebilir. Koku, beynimizde duygu ve hafıza merkezlerimizi harekete geçirdiği için öğrenme kalitemizi de son derece olumlu şekilde etkileyebilir. Ayrıca, sınavlardan bir iki dakika aynı kokuyu üstlerine sıkmaları sınav performansında da şaşırtıcı sonuçlar doğurabilir.

Minimum saat uygulaması yapılmalı

Bir çocuk her gün birkaç saat ders çalışma yükünü elbette ki taşıyamaz. Bu durumlarda, beynimiz düşüşe geçer ve çalışmayı kesmek ister. Çalışma alışkanlığı açısından bu tür kesintilerin çok fazla olmaması gerekir. Sürekliliği korumak adına minimum saat uygulaması çok işe yarayabilir. Bu uygulama için çocukla konuşma yapılması ve uygulamanın anlatılması gerekir. Uygulamanın ana fikri, içimizden hiç çalışmak geçmediği günlerde, minimum bir süre ve ya da miktar belirleyerek, o süre ya da miktar kadar çalışma masasına oturmak olarak tanımlanabilir. Örneğin, minimum 15 dakikalık bir süre belirlendiyse, çocuktan sadece bu süre kadar çalışma masasında oturarak küçük bir çalışma yapması istenir. Bu çalışmayı tamamlaması da yeterli olarak kabul edilir. Böylece, beynimizdeki “çalışma kalıbı” bozulmamış ve süreklilik sağlanmış olur. Genellikle de, 15 dakika diye oturan çocuklar farkında olmadan çok daha uzun süre masa başında kalabiliyor. Bu da onlar için ayrıca bir motivasyon kaynağı olabiliyor.

Alışkanlığın kazandırılması aşamasında ödüllendirme yapılabilir

Ödül konusu sürekli tartışılan bir konu olmakla birlikte, yeni bir davranışın kazandırılması ve yerleştirilmesinde kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri. Çalışma alışkanlığının başlangıç aşamasında makul ödüllendirmeler yapılarak çocuk teşvik edilebilir. Beynimizdeki nucleus accumbens denilen bölge ödül beklentisi içindedir. Bu beklenti içine girdiğimizde çalışma davranışımız da artar. Burada önemli olan nokta, alışkanlık kazanıldıkça ödülün de ortadan kaldırılması. Ödül, sadece bir araç ve amaçla aracın yer değiştirmesi elbette istenen bir şey deği. Ödül bağımlısı yapmadan, gerektiği kadar ödüle başvurmak doğru olur.

Benzer Yazılar

Antep fıstığı kremalı brownie

HayataRehber

Çocuğunuza ders çalışma alışkanlığı kazandırmanın yolları var

HayataRehber

ABR Neden İşitme Testi Değildir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster