Genel

Çocuğunuza ders çalışma alışkanlığı kazandırmanın yolları var

Çocuğunuza ders çalışma alışkanlığı kazandırmanın yolları var

Ders çalışmak beynin sevmediği bir şeydir

Ders çalışma sorunu ile ilgili en kritik sorun budur. Sayısız öğrenci ve ebeveyn için bir sorun olduğuna göre, ders çalışma konusu ile ilgili farklı bir bakış açısına ihtiyacımız var. Bu noktada da, en kritik soruna en kritik cevapları beyinden alabiliriz.

Öncelikle vurgulamamız gerekir ki, ders çalışmak son derece sıkıcı ve tercih edilmeyen bir faaliyettir. Her ne kadar öğrenme eyleminin keyifli yanları olsa da, ders çalışmak ile öğrenme her zaman aynı şey değil. Öğrenme, özü itibariyle içten gelen bir yönelim iken, ders çalışma dıştan gelen bir talep. Dolayısıyla, yetişkinlerin çocuklara sürekli neyi, nasıl öğreneceğini söylemesi, çocuklar için hiç de heyecan verici bir şey değil. Biz doğru buluyoruz ve istiyoruz diye, hiçbir çocuk kolay kolay motive olmaz. Beyinlerimiz bir şeyi doğru bulsa da, onu yapmayabilir. Öyle ki, bizler de doğru bildiklerimizi yapmayıp, yanlış bildiklerimizin peşine çokça koşmuşuzdur. Çünkü beyin özü itibariyle, “akıl ve düşünme odaklı” olmaktan çok “dürtü ve haz odaklı” hareket etme eğilimindedir. Bu nedenle, doğrularımızdan çok, hata olduğunu bilsek de arzularımızın peşinden gideriz. Çocukların beyni de bundan bağımsız değil. Dolayısıyla, birçok çocuk, ders çalışmanın gerekli olduğunu bilip düşünse de, bunun gereğini yapmaz, yapamaz.

Ders çalışarak elde edilecek ödül uzun vadelidir

Yıllar sonrasında elde etme ihtimalimiz olan bir ödül için uzun süre sıkılmayı göze almak beynimizin çok da tercih ettiği bir şey değil. Beyin, daha çok en yakınındaki haz odaklı eyleme yönelme eğilimindedir. Uzun vadeli hedefler için çalışmak büyük bir sabır gerektirir. Hedefe yönelik sabırlı şekilde çalışırken, hazza yönelik güçlü bir irade ve erteleme becerisi gösterilmesi gerekir. Çocuğa, sabırlı olması, çok çalışması, hedeflerine ulaşmak için emek harcaması gerektiğini söylemek, çoğu zaman sadece hoş bir seda olarak kalır zihinlerinde.

Gerçekte durum şu ki, ders çalışmayı istemek ve ders çalışmaya yönelmek, çoğu zaman beynimizin tercihleri ile uyumlu değil. Beynimizin ortasında, “limbik sistem” denilen bir merkez genel olarak duygu ve dürtülerimizle ilgili faaliyetleri yönetir. Ruh halimiz olarak da nitelendirebileceğimiz bu faaliyetleri kontrol eden, erteleyen, gerektiğinde durduran beyin bölgesi de alın bölgemizde yer alan prefrontal kortekstir. Prefrontal korteks yaklaşık yirmili yaşlarda olgunlaştığından, duygu ve dürtüleri yönetme becerisi de bu yaşlarda daha gelişir. Yaş küçüldükçe bu kontrolü uygulamak zor olduğundan ders çalışma, odayı toplama, bir görevi yerine getirme gibi sıkıcı sorumlulukları yerine getirmekten kaçış daha yoğun olur.

Çocuğun motivasyon tipini tanımak gerekir

Ders çalışma sorununun en temelinde, çocuğun motivasyon tipi yatar. Motivasyon, “belirli bir amaca isteyerek yönelme, harekete geçme” olarak tanımlanır. Hepimizin genel anlamda bir motivasyon tipi var. Bu doğuştan gelir ve kişilik yapımızın da bir parçası. Dolayısıyla çok kolay değişebilecek bir şey değil. Elbette ki, konuya, duruma ve yaptığımız işe göre motivasyonumuz artıp azalabilir. Ancak bu yine de genel motivasyon yapımızla ilgili gerçeği değiştirmez.

Motivasyon tipi, iç ve dış motivasyon olarak ikiye ayrılır. Anne-babaların ve öğretmenlerin, çocuklardaki motivasyon tipini yakından takip etmesi ve tanıması gerekir. Çocuğa verilecek sorumlulukların türü ve yoğunluğu da bu dikkate alarak düzenlenmeli. Aksi halde boşa kürek çekmek çokça karşılaştığımız bir durum.

İç motivasyonu yüksek çocuklar, amaçlarını bilmek ve planlı çalışmak isterler. Amaçlarını netleştirdiklerinde hedefe odaklanabilir ve sabırlı, kararlı bir şekilde amaçlarına doğru harekete geçebilirler. Ancak, iç motivasyon aşırı olduğunda karşımıza hırs çıkar ki, bu da tercih edilecek bir özellik değil. Hırs, zorlayıcı bir özelliktir. Aslolan da hırs değil, azimdir. Çocuklarda hırstan çok azim duygusuna yatırım yapılmalı.

Dış motivasyonu yüksek çocuklar ise, sonuç odaklıdır. Sıkça yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar. Çoğu zaman çabuk sıkılır ve başladıkları işi yarım bırakırlar. Sonu gelmeyen mazeretleri vardır. En tipik özellikleri de bugünün işini bugün yapmaz, ertelerler.

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılabilir?

Ders çalışma alışkanlığı, doğaldır ki, erken yaşlarda kazandırılması gereken bir yeterlilik. Çalışma alışkanlığının kazandırılmasında öğretmenler ve anne-babalara önemli sorumluluklar düşer. 

Benzer Yazılar

ABR Neden İşitme Testi Değildir?

HayataRehber

Instagram’ın en zengin yeni üyesi: Bill Gates

HayataRehber

Çocuğunuza ders çalışma alışkanlığı kazandıracak 4 yol

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster