Yuksek Lisans

CV’de Neler Yer Alır?

CV’de Neler Yer Alır?

CV Bölümleri

CV’ler içerik olarak özgün bir yapıya sahip olmaları gereken ve kişinin kendini rakiplerinden ayrıştırabildiği önemli belgelerdir.

CV’de nelerin bulunmasının gerektiği bu bakımdan kritik bir öneme sahiptir. Aşağıda, bir CV’ de nelerin yer alması gerektiğini kısaca görebilirsiniz:

Fotoğraf

Kişisel ayrımcılığa veya ön yargılara neden olabileceği konusu uzmanlarca tartışılsa da, CV’nizin sağ üst köşesine sizin hakkında fikir vermesi açısından bir vesikalık fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

E-mail ve size ulaşılabilecek GSM telefon numarasını CV’nize yazmanız gerekmektedir.

Kariyer Hedefleri

CV’ler kariyerinizden ne beklediğinizi net bir şekilde karşı tarafa geçirebilmelidir. Bu bakımdan, adaylara verilecek en önemli tavsiye başvurdukları pozisyona uygun kariyer hedeflerini çok iyi belirlemeleri ve bunu birkaç çarpıcı cümleyle ifade etmeleridir.

Eğitim

Son aldığınız akademik eğitim ilk yazılacak şekilde aldığınız eğitimleri yazmanız gerekmektedir. CV’de eğitim kısmını yazarken, iş arayışınızda bir ayrıcalık sağlayacağını düşünmediğiniz ilkokul & ortaokul vb. eğitimlerinizi yazmanıza gerek görülmemektedir, lisans ve yüksek lisans gibi yükseköğretim düzeyinde eğitim bilgilerinizi yazmalısınız.

İş Deneyimi

CV’nizde iş deneyimi yazarken son iş deneyiminiz ilk olacak şekilde bütün iş deneyimlerinizi yazmanız gerekmektedir. İş deneyimi yazılırken, çalışılan şirket, unvan, görev tanımı ve çalışma tarihleri açık bir şekilde belirtilmelidir.

Başarılar / Ödüller

Başvurduğunuz pozisyonlarda fayda sağlayacak başarı ve ödüllerin de CV’nizde bulunması fark yaratmanızı sağlayacaktır.

Yabancı Dil Bilgisi

CV’nizde dil bilginizi belirtirken, eğer varsa almış olduğunuz TOEFL, YDS gibi sınavlara değinmeniz, iş veren açısından daha olumlu karşılanacaktır. Özellikle, iş piyasasında herkesin dil bildiğini iddia ettiği bir ortamda objektif sınavlar insan kaynaklarına yeterliliğiniz konusunda güven verecektir.

Kişisel Bilgiler

CV kişisel bilgiler kısmı; adres, uyruk, doğum tarihi/yeri ve medeni durumunuzu kapsamaktadır.

Etkinlik / İlgi Alanları

CV hazırlarken kitap okumak, sinemaya gitmek gibi standart ve klişe ilgi alanları belirtmektense, size özel ilgi alanları varsa onlar üzerinde durmak faydalı olacaktır. Örn: “…. Vakfı’nın hafta sonu aktivitelerinde yapmış olduğunuz vazifeler ve sorumluluklar” gibi.

CV’lerde referans olarak son çalışılan şirketteki müdür, direktör veya iş arkadaşlarının isimleri verilebilir. Eğer daha yeni mezun olunmuşsa, yapılan stajlar esnasında tanışılan kişiler veya üniversitede ders alınan hocalar referans mektubu yazabilirler.

Benzer Yazılar

Tez Nedir?

HayataRehber

Yüksek Lisans İçin Hangi Ülkeler Tercih Edilmeli?

HayataRehber

Doktora Formasyon Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster