dar-pantolon-min
Sağlık

Dar Pantolon Ve Dar Kıyafetlerin Zararları

Dar Pantolon Ve Dar Kıyafetlerin Zararları

Moda ve Sağlık

Günümüzde dar elbiseler; güzel giyinme ve moda anlayışında önemli bir yere sahip. Verdiği tüm sıkıntılara rağmen dar giyinmeyi göze alan ve zorluklarına katlanan çok fazla insan var. Herkes özel günlerinde iyi görünmek ister. Peki vücudumuz da bizim kadar toleranslı mı dar giyinmeye? Maalesef bu sorunun yanıtı hayır. Dar giyinmek uzun vadede çok fazla hastalığa ve kalıcı hasarlara neden olabilir.

Erkeklerde Kısırlık Riskini Artırır

Dar pantolonlar hava almadığı için vücut sıcaklığının yer yer çok fazla olmasına neden olabilir. Bu durum erkeklerin baba olmasını kalıcı olarak imkansız hale getirebilecek zararlar verebilir. Bu gün ülkemizde ortalama 10 erkekten birinin baba olabilmek için tedavi gördüğünü düşünürsek bu sorunun göz ardı edilemeyecek düzeyde olduğunu fark ederiz. Bu tarz zararları sadece pantolon verir diye bir şey yoktur. Alt giyimdeki tüm dar elbiseler aynı zararı verebilir. Tabii ki bu konuda tek etken dar giyinme değildir.

Varis!

  ->  Dar pantolonlar ve taytlar  damarları sıkıştırır.

  ->  Damarlar sert doku içermedikleri için bu sıkışmaya direnemez ve büyük zarar görürler.

  ->  Kan dolaşımı sekteye uğrar ve uzun vadede varis oluşumu başlar. Ayrıca kadınlarda idrar yolu iltihabına da neden olabilen dar giysiler; dolaylı yoldan çocuk sahibi olmaya engel olabilir. Erkeklerde de dar ve havasız olduğu için lokal olarak vücut ısısını aşırı yükselten dar kotlar uzun vadede kısırlığa neden olur.

Doğru Nefes Almayı Önler

Dar pantolonlar karnı sıkıştırdığı için  diyaframdan nefes almaya engel olurlar. Bu hayat enerjimizin en önemli kaynağı olan oksijeni doğru alamamamıza neden olur.  Dar giyindiği için fenalaşıp bayılan ünlülerin konu olduğu haberler zaten hepimizin dikkatini çekmiştir.

Mide Hastalıklarına Neden Olur

Dar pantolonlar bel bölgesinde karnı, mideyi ve bağırsakları sürekli sıkıştırdığı için

  ->  Reflü

  ->  Ülser

  ->  Gastrit

gibi rahatsızlıkları da tetikleyici özelliktedirler.

Benzer Yazılar

Eksuda Nedir?

HayataRehber

Acil Tedavi Nedir?

HayataRehber

İnflamasyon Süreci Nasıldır?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster