Bunları Biliyor muydunuz? Sağlık

Denge Bozukları Neden Olur?

Denge Bozukları Neden Olur?

Denge çeşitli hastalıklardan özellikle de labirentit (kulak labirentinin inflamasyonu) ve Meniere hastalığı (labirentteki sıvılarda basınç artışı), vestibüler nörit (denge siniri iltihabı), kulak kristalleri kayması gibi iç kulak hastalıklarından etkilenir. Daha az sıklıkta, otit media (orta kulak iltihabı) dengeyi bozabilir. Denge bozukluğuna yol açan hastalıklar bazen sadece şiddetli baş dönmesi veya şiddetli denge kaybı şeklinde kendini gösterir.

Eklemlerdeki ve kaslardaki pozisyon sensörlerinden aldıkları bilgiyi beyne taşıyan omurilikteki sinir kanallarının zedelenmesi de dengeyi bozabilir. Bu sinirlerin zedelenmesi omurga tümörleri, dolaşım bozuklukları, B12 vitamini eksikliğine bağlı sinir dejenerasyonu veya nadiren tabes dorsalis (sifilisin bir komplikasyonu) sonucunda denge bozukluğu oluşabilir. Beyinde serebellumu etkileyen bir tümör veya inme, kollarda ve bacaklarda sarsaklığın yanı sıra bozulmuş kas koordinasyonunun diğer özelliklerine de neden olabilir.

 

Benzer Yazılar

Bayramda bunlara dikkat

HayataRehber

İlk Yardım Nedir?

HayataRehber

İnflamatuar Reaksiyonu Etkileyen Faktörler

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster