Yuksek Lisans

Doktora Başvuru Şartları

Doktora Başvuru Şartları

Türkiye’de doktora başvuru şartları 06.02.2013 tarihli Resmi Gazete’de belirtilmiştir. Ancak, başvuru şartlarının üniversitelere göre de farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu bakımdan adayların doktora yapmayı düşünenlerin ilgili enstitüden öğrenebileceklerini söylemekte fayda vardır.

Ancak YÖK’ün belirlemiş olduğu doktora başvurusu için gerekli belgeler genel olarak şöyledir :

Bir lisans veya tezli yüksek lisans diplomasına sahip olmak. Lisans derecesiyle bütünleşik doktora programlarına başvuru yapılabilir. (Tıp, Diş Hekimliği ve veterinerlik için hazırlık sınıfları hariç en az on yarıyıl süreli Tıp, Diş Hekimliği ve Veteriner Fakülteleri diplomasına; Eczacılık ve Fen Fakültesi alanı için Eczacılık ve Fen Fakültesi lisans veya yüksek lisans derecesine veya Sağlık Bakanlığınca düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında kazanılan uzmanlık yetkisine sahip olmak)

ALES’ten başvurulacak programın puan türünde en az 55 almış olmak (Lisans diplomasıyla başvuranların en az 80 puan almış olması gerekmektedir.)

Lisans derecesiyle doktora programlarına (bütünleşik doktora) başvuranlar için lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puana sahip olması (Yüksek lisans derecesiyle doktoraya başvuranların ALES&Yüksek lisans not ortalaması ve mülakat sonuçları birlikte değerlendirilecektir.)

YDS sınavından en az 55 puan almak (TOEFL/IELTS sınavlarının, YDS karşılığı hesaplanmaktadır.)

Doktora başvuru şartları genel olarak yukarıdaki gibi ifade edilse de bazı enstitüler üniversite senatosunda alınan kararlar doğrultusunda neden doktora yapmak istediğini belirten doktora niyet mektubu ve uluslararası geçerliliği olan sınavlar da isteyebilmektedir. Doktora niyet mektubunun nasıl yazılması gerektiğini sitemizin uzman akademisyen kadrosunun bakış açısıyla öğrenebilirsiniz.

Doktora başvuru şartlarının değişkenlik göstermesi bakımından, adayların doktora başvuru şartlarını başvuru yapacakları ilgili enstitüden öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. Doktora başvuru şartlarının farklılık gösterdiğine dair bir örnek olarak Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlar doktora başvuru şartlarında genellikle ALES puanını aramamaktadır. Fakat, ilgili üniversite senatosunun bu konuda bir kararı olması durumunda Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuvar başvurularında da ALES şartı aranabilmektedir.

Benzer Yazılar

ALES Kaç Yıl Geçerli? (Yıllara Göre ALES Geçerlilik Süresi)

HayataRehber

GRE Nedir? Nasıl Başvurulur?

HayataRehber

Adnan Menderes Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster