Yuksek Lisans

Doktora Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Doktora Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Doktora başvuruları için istenilen belgeler değişiklik göstermek ile birlikte temel olarak istenilen belgeler aşağıda ki gibidir;

Lisans Diploması ve Yüksek Lisans Diploması

Doktora başvurusu yapabilmek için öncelikle; lisans eğitimini tamamlamış ve lisans diplomanızı sonrasında ise Yüksek Lisans eğitiminizi tamamlayarak yüksek lisans diplomanızı almış olmanız gerekmektedir.  Kuruma lisans ve yüksek lisans diploması sunulmadığı sürece kesin kayıt yaptırılamamaktadır. *Geçici mezuniyet belgesi geçerlidir.

ALES Sonuç Belgesi (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)

Yüksek lisans programlarında istenilen ALES puanları değişiklik göstermek ile birlikte; YÖK tarafından belirlenmiş en düşük başvuru puanı 55’dir. Başvuru yapmak istediğiniz programın belirlenmiş ALES puanını kurumun web sitesinden öğrenebilirsiniz. Bazı üniversiteler ALES puan yerine GRE ve GMAT sonuçlarını da kabul etmektedirler. * Tezsiz yüksek lisans başvurularında ALES şartı aranmamaktadır.

Yabancı Dil Bilgisini Gösterir Belge

Yabancı dil bilgisini gösterir belge; IELTS, YDS, TOEFL gibi sınavlardan alınan sonuçları içermektedir. Doktora için yabancı dil puanı minimum 55’dir.

Transkript  

Transkript, alınan derslerdeki öğrencinin başarı durumunu gösteren belgedir. Transkripte not durum çizelgesi de denilmektedir.

Referans Mektubu

Referans mektubu, referans gösterebileceğiniz kişilerin sizinle ilgili görüşlerini ifade ettiği bir mektup türüdür. İnandırıcılığı olması bakımından, birden çok kişiden alınması gereken referans mektubu, başvuru yapılan programa ağzı kapalı, açılmamış veya mühürlü bir şekilde gönderilmelidir.

Niyet Mektubu

Niyet mektubu, başvuru yapan adayın; başvuru nedenini, o ana kadar almış olduğu eğitimi, gelecek hedeflerini net ve etkileyici bir şekilde anlattığı bir mektuptur. Niyet mektubu hazırlanırken, kazanılan başarılar, burslar ve ödüllerin yazılması kişiyi öne çıkartacaktır.

Özgeçmiş

Özgeçmiş, kişisel bilgilerin yer aldığı bir tanıtım yazısıdır. Kişisel bilgilerin yanı sıra; özgeçmişte eğitim, burs, ödül ve başarı bilgileri de yer almalıdır.

Başvuru Formu

Yüksek lisans başvurularında enstitülerin web sitelerinde bulunana başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Diğer Belgeler: Tezli yüksek lisans başvurularında fotoğraf, başvuru ücreti dekontu, disiplin sicilini gösterir belge, nüfus cüzdan fotokopisi ve askerlik durum belgesi de istenilmektedir.

Benzer Yazılar

Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

HayataRehber

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

HayataRehber

Uzaktan Tezli Yüksek Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster