Yuksek Lisans

Doktora Denkliği Nedir?

Doktora Denkliği Nedir?

Doktora denklik işlemleri yurt dışında doktora eğitimini tamamlamış bireylerin almış oldukları diplomaların Türkiye’de de geçerli olması için yaptıkları işleme denilmektedir.

Yüksek lisans denklik işlemleri, Yüksek Öğretim Kurumu’nca yapılmakta iken doktora denklik işlemleri Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı’nca (UAK) yapılmaktadır.

Doktora denklik başvurusu, Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı’na elden yapılabildiği gibi posta yoluyla da yapılabilmektedir.

Doktora Denklik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Doktora diplomasının noter onaylı sureti ve noter onaylı tercümesi

Lisans diplomasının noter onaylı sureti, diploma yabancı ülkede alınmıs ise Yükseköğretim Kurulu’ndan alınmıs denklik belgesinin noter onaylı sureti

Doktora diplomasına esas teskil eden transcript aslı

Doktora diplomasına esas teskil eden ciltli doktora tezi ve CD’de doktora tezi

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Denklik başvuru formu (Doktora denklik başvuru formunu BURADAN temin edebilirsiniz.)

Doktora Denklik Belgesi Temini

Doktora denklik belgesi çıktığında, aday doktora denklik belgesi ve Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı’na sunmuş olduğu ciltli doktora tezini, elden teslim alabilmektedir. Doktora denklik belgesi ve ciltli doktora tezi istenildiği takdirde Üniversiteler Arası Kurul Başkanlığı tarafından kargo ile de adayın belirtmiş olduğu adrese de gönderilebilmektedir.

Doktora denklik başvurusunda evrakların eksiksiz ve tam olması gerekmektedir, aksi takdirde doktora denklik başvurusu kabul edilmez ve adayın belirtmiş olduğu adrese adayın sunmuş olduğu dökümanlar ödemeli kargo ile geri gönderilir.

Benzer Yazılar

ALES Tarihleri

HayataRehber

Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

HayataRehber

PTE Academic Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster