Yuksek Lisans

Doktora Ders Dönemi – Eğitim Süresi

Doktora Ders Dönemi – Eğitim Süresi

Doktora ders dönemi ve eğitim süreci, eğer yakın çevremizde yapanlar varsa onlardan da görebileceğimiz gibi gayet zorlu ve ciddi bir süreçtir. Doktora eğitimi, lisansın ardından yapıldığı takdirde 6 yıl, yüksek lisans sonrası yapıldığı taktirde ise 4 yıl sürmektedir. Doktora eğitimi, ders dönemi, yeterlilik sınavı ve tez dönemi olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Doktora ders dönemi, enstitü ve programlara göre değişse de genelde 1 veya 2 sene sürmektedir. Doktora ders döneminin bitmesiyle aday yeterlilik sınavına girmektedir. Doktora yeterlilik sınavı, adayın doktora programında öğrendiği bütün bilgilerin yazılı ve sözlü şekilde ölçüldüğü bir sınavdır. Doktora yeterlilik sınavını, öğrencinin tez danışmanıyla beraber belirlemiş olduğu tez jürisi gerçekleştirmektedir. Doktora yeterlilik sınavında başarılı olunması, öğrencinin doktora tezine başlayabilmesi için bir ön şart niteliğindedir. Doktora tezi yazımı esnasında doktora öğrencisine tez danışmanı yol göstermekte, tezin bitmesiyle öğrenci öncesinde belirlenmiş olan tez jürisine, tez savunmasını gerçekleştirmektedir. Tez savunmasından başarılı olunmasıyla da nihayet aday doktor ünvanını almaktadır.

Doktora Ders Sayısı

Doktora ders sayısı, programlara göre değişiklikler gösterse de genelde adaylar 8-10 ders almak durumundadır.

Doktora Ders Geçme Notu

Doktora ders geçme notu ise üniversite ve programlara göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin, bazı üniversitelerde ders geçme notu 70 iken adayların bütün derslerden en az 80 ortalama yapması gerekmektedir. Buna rağmen, doktora ders geçme notunun hem lisans, hem yüksek lisans ders geçme notundan fazla olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Doktora Ders Dönemi Devam Zorunluluğu

Doktora derslerinin yüksek lisans derslerine göre daha az sayıda katılımcıyla gerçekleştiği düşünüldüğünde doktora derslerine büyük ölçüde devam zorunluluğu aranmaktadır. Doktora derslerine devam zorunluluğunun olmasının en önemli sebebi, doktora ders döneminde hocaların düzenli şekilde ödev vermeleri ve derslere yoğun bir katılım gerekmesidir.

Doktora dersleri genellikle gündüz olmaktadır buna rağmen, özel üniversitelerde akşam programları da bulunmaktadır. Doktora programlarında, üniversiteler arasında uygulama farklılıkları olabilmektedir. Bu bakımdan, adayların doktora ders dönemiyle ilgili soruları için doğrudan düşündükleri üniversiteyle temasa geçmeleri önerilmektedir.

Benzer Yazılar

Tez Önerisi Nasıl Yazılır?

HayataRehber

Doktora Mülakat Soruları

HayataRehber

Yüksek Lisans İçin Hangi Ülkeler Tercih Edilmeli?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster