Yuksek Lisans

Doktora Mülakat Soruları

Doktora Mülakat Soruları

Doktora mülakat soruları, doktora programına ve doktora jürisine göre değişmektedir.  Bu bakımdan, doktora mülakatına girecek adayların doktora jürisini önceden öğrenmesi faydalı olacaktır. Özellikle, jüri üyeleriyle mülakat öncesi tanışılması ve mülakat konusunda tavsiye alınması adayın jüri üyeleri tarafından yakından tanınmasını sağlamaktadır. Çünkü unutulmamalıdır ki, hayatımızın çoğu yerinde olduğu gibi akademik hayatta da kişisel iletişim oldukça önemlidir.

Doktora mülakat sorularına hazırlanmak için doktora başvurusu yapan adayların ilgili enstitüden veya web sayfasından doktora ders programını alarak derslerin içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olması tavsiye edilmektedir. Bu sayede adaylar mülakat sırasında sorulması muhtemel “neden bu alanda doktora yapmak” istiyorsunuz sorusuna daha net ve akademik bir cevap verebilecektir.

Doktora Mülakat Sırasında Nasıl Davranılmalı?

Doktora mülakatı esnasında adayların bilmedikleri soruları net bir şekilde bilmediklerini ifade etmesi akademisyenler tarafından tavsiye edilmektedir. Sonuçta, akademik bir görüşmede kişiler tutarlı, akademik açıdan zengin cevaplar vermek durumundadır. Benzeri bir şekilde, doktora mülakatında aday kendisine sorulan soruları teorik olarak iyi hissettiği alanlara çekmeye çalışmalıdır. Doktora mülakat esnasında, adayın bunu yapabilmesi şüphesiz ki teorik açıdan mülakat sınavına hazırlanmış olmasını da gerekmektedir.

Doktora mülakatında önemli başka bir nokta olarak, adaylar teorik bilgilerinin yanı sıra hevesli olduklarını da göstermelidir. Adaylara bu konudaki en önemli tavsiye, doktora alanıyla ilgili öncesinde yapmış oldukları çalışmaları, okudukları makaleleri ve/veya köşe yazılarını gözden geçirmeleridir. Doktora mülakatında aday ancak bu sayede, verebileceği zengin örneklerle konuya ne kadar hevesli olduğunu gösterebilecektir.

Doktora mülakatına girecek adaylara belki de en önemli tavsiye adayların karşısındaki jüri üyelerinin de aynı yoldan geçtiğinin farkında olmasıdır. Doktora mülakatına adayın bu bilinçle çıkması ve serinkanlı olması adayın doktora mülakatında başarılı olması için önemli bir faktördür.

Doktora Mülakatında Ne Giyilir?

Doktora mülakatında kılık kıyafet önemlidir. Doktora mülakatınızda karşınızdaki jürinin deneyimli akademisyenler oldukları düşünüldüklerinde adaylara iş şıklığında giyinmeleri tavsiye edilmektedir. Bu sayede, adaylar jüriye doktora programını ciddiye aldıklarını göstereceklerdir.

Doktora Mülakat Sırasında Kendimizi Nasıl Tanıtmalıyız?

Doktora mülakatında kendinizi tanıtırken bir bakıma neden doktora yapmak istediğinize cevap verdiğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Bu bakımdan, başarılarınızın yanı sıra, doktora mülakat sırasında yaşamış olduğunuz akademik isteklerinize değinmeniz de fayda olduğu düşünülmektedir.

Benzer Yazılar

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

HayataRehber

Doktora Nedir?

HayataRehber

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster