Yuksek Lisans

Doktora Niyet Mektubu

Doktora Niyet Mektubu

Doktora niyet mektubunu bazı programlar isterken bazı programlar istemeyebilmektedir. Doktora niyet mektubu hazırlamanın buna karşın giderek önem kazanan bir olgu olduğu ise kaçınılmaz bir gerçektir.

Doktora niyet mektubunu değerlendiren jürilerin başvurulan doktora programının akademisyenlerinden oluştuğunu öncelikle belirtmekte fayda vardır. Bu bakımdan adaylar doktora niyet mektubunu mümkün mertebe akademisyenlerin anlayacağı ve beğeneceği dilde hazırlamaya dikkat etmelidir.

Doktora niyet mektubu basit bir ifadeyle öğrenciliğimizde sıklıkla yazdığımız kompozisyonlara benzemektedir. Doktora niyet mektubu yapı bakımından giriş, gelişme ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Doktora niyet mektubu giriş bölümünde aday değineceği konulara bir giriş yaparak, gelişme bölümünde neden o doktora programına aday olduğunu detaylı bir şekilde anlatır. Doktora niyet mektubu sonuç bölümündeyse, aday öncesi paragraflarda anlattığı konuları çarpıcı bir şekilde özetleyerek niyet mektubu bitirilir.

Doktora Niyet Mektubu Hangi Sorulara Cevap Verebilmeli?

Bu doktora programıyla neden ilgileniyorsunuz?

Bu doktora programına o üniversitede başvurmanızın özel bir nedeni var mı?

Sizi o programa en ideal aday yapan koşullar nelerdir (deneyimler, alanla ilgili beceriler, akademik başarı hikayesi vb). Ayrıca, adaylar niyet mektuplarında o programa katacakları kişisel fayda ve katkılarına da değinmelidirler.

Doktora Niyet Mektubunda Adaylar Nelere Dikkat Etmeli?

Niyet mektubu doktora programını ne kadar çok istediğinizi gösterebilmelidir. Bu bakımdan örneğin pazarlama alanında doktoraya başvuran bir aday niyet mektubunun giriş paragrafında pazarlama alanına karşı olan tutkusunu varsa doktorada hangi konuda çalışma yapmak istediğini çarpıcı bir şekilde göstermelidir ve sonrası paragraflar da bu düşünceyi daha detaylı bir şekilde açıklamalıdır.

Niyet mektubu kendinizi anlatmaktan ziyade somut şekilde örnekler vermenizi gerektirmektedir. Örneğin kendinizi çalışkan ve işine bağlı birisi gibi göstermek istiyorsanız niyet mektubunda kendinizi övmekten ziyade kendinizle ilgili somut örnekler vermeniz daha faydalı olacaktır.

Niyet mektubunu değerlendiren hocaların vakitlerinin kısıtlı olduğunun farkında olmanız gerekmektedir. Bu bakımdan niyet mektubunda önemli ve çarpıcı konulara belirli bir mantıksal çerçeve içerisinde sade bir şekilde değinmeniz gerekmektedir.

Niyet mektubu hazırlamak zor bir süreç olduğu için üzerinde uzunca düşünmeniz ve gerekirse konu hakkında bilgili olan kişilerin görüşünü almanız tavsiye edilmektedir.

Benzer Yazılar

Tez Önerisi Nasıl Yazılır?

HayataRehber

Yurtdışı Yüksek Lisans Denklik İşlemleri

HayataRehber

Doktora Formasyon Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster