Yuksek Lisans

Doktora Tez Jürisi

Doktora Tez Jürisi

Doktora tez jürisi doktora öğrencisi adayın tez savunmasını gerçekleştirdiği jüridir. Doktora tez jürisi, doktora yeterlilik sınavının bitmesiyle, ilgili enstitü anabilim dalının önerisi ve enstitü yönetim kurulu onayı ile atanmaktadır. Doktora tez jürisi uygulamada farklılıklar olabileceği gibi, üçü öğrencinin doktora tez izleme komitesinde yer alan öğretim üyeleri olmak üzere toplam beş kişiden oluşmaktadır. Doktora öğrencisi, doktorasını bitirebilmek için tezini doktora tez jürisine sunmak ve başarılı olmak zorundadır.

Doktora Tez Danışmanı

Tez danışmanı enstitü anabilim dalı tarafından doktora veya yüksek lisans tez öğrencilerine atanmaktadır. Doktora tez danışmanı tezin ilerlemesinden ve öğrencinin tez aşamasındaki gelişiminden sorumludur.

Doktora Tez Danışmanı Değiştirme

Doktora tez danışmanı değişikliği adaylara çok fazla tavsiye edilmemektedir. Ancak, öğrencinin kendi başarısızlığından kaynaklanabileceği gibi bazı özel ve zaruri durumlardan dolayı doktora tez danışmanı değişebilmektedir. Doktora tez danışmanı değişikliğine ilgili fakültenin anabilim dalı başkanı karar vermektedir.

Doktora Tez İzleme Komitesi

Doktora tez izleme komitesi ile doktora tez jürisi aynı şey değildir. Doktora tez izleme komitesi önceden belirtildiği gibi 3 öğretim üyesinden oluşmaktadır. Doktora tez izleme komitesine, aday tez önerisini doktora yeterlilik sınavından sonra enstitünün belirlemiş olduğu zaman içerisinde sunmak zorundadır. Tez önerisinin ilk sunumda kabul olup olmamasına bakılmaksızın doktora adayı, doktora tezindeki ilerlemesini her altı ayda bir doktora tez izleme komitesine sunmaktadır.

Doktora tez danışmanı başta olmak üzere doktora tez izleme komitesinin onayı ile tez bitirilince aday tarafından doktora tez jürisine savunulur. Bu bakımdan, doktora tez jürisi doktora tez izleme komitesini kapsayan bir kavram olarak düşünülebilir. Aday, tez savunmasında başarılı olunca doktor ünvanını almaya hak kazanmaktadır.

Doktora Tez Raporu

Tez raporu, bazı üniversitelerin istediği doktora tez aşamasında doktora adayı tarafından yazılması gereken bir rapordur. Tez raporunu aday belirli aralıklarla hazırlar ve tez danışmanının görüşüne sunar. Tez raporu ek iş yükü olarak görülmesi bakımından adaylar tarafından angarya olarak görülebilmektedir. Tez raporunun, buna karşın, tez yazım sürecinde konunun dağılmamasını sağlaması ve tez danışmanı ile öğrencinin iletişiminde bir aracı olması tez raporunun faydalarını oluşturmaktadır.

Benzer Yazılar

Doktora Yeterlilik Sınavı Nedir?

HayataRehber

CV’de Neler Yer Alır?

HayataRehber

Doktora Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster