Yuksek Lisans

Doktora Yeterlilik Sınavı Nedir?

Doktora Yeterlilik Sınavı Nedir?

Doktora yeterlilik sınavı, doktora ders aşamasının bitimiyle olmaktadır. Doktora yeterlilik sınavı, öğrencinin temel konular ve doktora çalışmasıyla ilgili konularda derinliğe sahip olup olmadığının sınanmasını amaçlayan bir sınavdır. Doktora yeterlilik sınavı, akademik hayatta girilen en zor sınavlardan bir tanesidir. Şöyle ki, doktora ders aşamasının ve yeterlilik sınavının geçilmesi akademisyenler tarafından doktoranın en zor aşamasının bitmiş olması anlamına gelmektedir.

Doktora Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Doktora yeterlilik sınavı yılda iki kez yapılmaktadır ve adayların doktora yeterlilik sınavına ne zaman gireceği üniversite senatosu tarafından kabul edilen yönetmelikte belirtilmektedir. Bu bakımdan, doktora yeterlilik sınavı tarihleri ilgili enstitülere göre değişmektedir. Bununla birlikte, yüksek lisans derecesi ile kabul edilen öğrenci en geç beşinci yarıyılın (lisans derecesi ile kabul edilmiş olan öğrenci en geç yedinci yarıyılın) sonuna kadar doktora yeterlilik sınavına girmek zorundadır.

Doktora Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Doktora yeterlilik sınavını, adayın tez danışmanı ile belirlemiş olduğu 5 kişilik jüri yapmaktadır. Doktora yeterlilik jürisi aynı zamanda doktora tez jürisini de oluşturmaktadır. Doktora tezinin, doktora tez jürisine sunulacak olduğu düşünüldüğünde adaylara, doktora tez jürisinin belirlenmesi sürecinde çok dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

Doktora yeterlilik sınavı, yazılı ve sözlü olarak iki bölümden oluşmaktadır. Doktora tez jürisi öğrencinin yazılı ve sözlü sınavlardaki başarı durumunu değerlendirerek öğrencinin başarılı veya başarısız olduğuna salt çoğunlukla karar vermektedir. Doktora yeterlilik sınavından kalmak, YÖK’ün yapmış olduğu yeni düzenlemeye göre, adayın doktora programıyla ilişiğini kesmemektedir.

Doktora Yeterlilik Sınavıyla İlgili Tavsiyeler

Hayatımızın her parçasında olduğu gibi akademik hayatta da ilişkiler çok önemlidir. Doktora yeterlilik sınavına girecek adaylar sınav öncesinde doktora yeterlilik jürisini ziyaret etmelidir. Hocalardan sınavla ilgili tavsiyeler almalı, hangi konuların jüri için önemli olduğunu öğrenmelidir. Bunun yanı sıra, hocaların kitaplarının ve en önemli makalelerinin okunması da tavsiye edilmektedir. Bu sayede sınav sırasında “hocam sizin … isimli çalışmanıza göre” şeklinde cevap verilmesi yeterlilik jürisini tatmin edecektir. Son olarak, yeterlilik sınavı, adayların akademik bir tarzda konuşmasını gerektirmektedir. Bu bakımdan, doktora yeterlilik sınavına çalışan adaylar, kavramlar, teoriler üzerinde durmalı, o alanda en çok bilinen çalışmaları derinlemesine incelemelidir.

Benzer Yazılar

Yüksek Lisansa Nasıl Başvurulur?

HayataRehber

Abdullah Gül Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

HayataRehber

GMAT Sınav Formatı Nasıldır?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster