Yuksek Lisans

Doktora’da Özel Öğrencilik

Doktora’da Özel Öğrencilik

Doktorada özel öğrenci olma statüsüne, 22683 sayılı Resmi gazetede, YÖK’ün Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde değinilmiştir. Doktora özel öğrenciliğiyle ilgili olan 4.Madde’ye göre, bir yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencisi olup, belirli bir konuda bilgisini artırmak isteyenler, ilgili enstitü, anabilim dalı başkanlığının onayı ile lisansüstü derslere özel öğrenci olarak kabul edilebilmektedir.

Doktorada özel öğrencilik statüsünde ders alanlar öğrencilik haklarından yararlanamamaktadır. Doktora özel öğrenci kabul koşulları ve bu konudaki diğer hükümler ise ilgili senato tarafından kabul edilen yönetmelikle belirlenmektedir. Bu bakımdan, adaylara doktora yapmak istedikleri enstitü ile özel öğrencilik statüsü hakkında iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü, doktorada özel öğrenciliğin koşulları başvurulan kuruma göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Madde 4’e göre, Bir yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencisi olup, belirli bir konuda bilgisini artırmak isteyenler, ilgili enstitü, anabilim dalı başkanlığının onayı ile lisansüstü derslere özel öğrenci olarak kabul edilebilmektedir. Ancak, özel öğrenci statüsünde ders alanlar öğrencilik haklarından yararlanamamakta ve özel öğrenci kabul koşulları ve bu konudaki diğer hükümler ilgili senato tarafından kabul edilen yönetmelikle belirlenmektedir. Bu bakımdan, adaylara doktora yapmak istedikleri enstitü ile özel öğrencilik statüsü hakkında konuşmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü, özel öğrenciliğin koşulları başvurulan kuruma göre farklılık göstermektedir.

Doktora Özel Öğrenci Statüsü

Doktora özel öğrencileri normal doktora öğrencisi statüsünde değillerdir. Üniversite senatosunun belirlemiş olduğu sayıda ders alabilen doktora özel öğrencileri, doktora başvuru şartlarını yerine getirdiklerinde doktora programına normal öğrenci statüsünde de başvurabilirler.

Doktora özel öğrencileri normal öğrenci statüsüne geçmedikleri sürece doktora tezi yazamaz ve doktoradan mezun olamazlar. Bu bakımdan doktora özel öğrencilik, genellikle özel sektörde çalışan bireylerin eksik hissettikleri alanlarda kendilerini geliştirebilmesi için iyi bir fırsat olarak görülmektedir. Doktora özel öğrencilik statüsü bunun yanı sıra adayın akademisyenlere kendini gösterebilmesini ve akademik bakış açısı kazanmasına da sebep olmaktadır. Bu bakımdan, ilerisinde akademik kariyer düşünen adaylar için doktora özel öğrencisi olmak mesleğe geçiş için ufak da olsa önemli bir adım olarak görülebilir.

Doktora Özel Öğrencilikte Yaşanabilecek Bazı Problemler

Doktora özel öğrencilikte, öğrencinin normal öğrenci statüsünde olmaması ve dışarıdan belirli dersleri alması bazı akademisyenler tarafından hoş karşılanmayabilir. Bu durumun temel sebebi, doktora özel öğrencilerinin iş yoğunlukları ve başka sebeplerden dolayı doktora derslerine gereken önemi verememesinden kaynaklanmaktadır.

Doktora yapan normal öğrencilerin derslerde karşılaşmış olduğu zorluklar düşünüldüğünde, bazı akademisyenlerce doktora özel öğrencilerinin sınıf düzenini bozdukları konusunda bir algı oluşabilmektedir. Doktora özel öğrencilerine bu konuda verilebilecek en önemli tavsiye ders aldıkları akademisyenler ile kişisel güçlü iletişim kurmaları, kişisel durumlarını belirtmeleri ve doktoraya öylesine değil gerçek anlamda bilim için geldiklerini göstermeleridir.

Benzer Yazılar

Tez Savunması

HayataRehber

Tez Nedir?

HayataRehber

Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster