Fizyoloji

Doku Düzeyi Nedir?

Doku Düzeyi Nedir?

Dokular, spesifik bir işlev gören birçok benzer hücrenin birleşmesiyle oluşur. 4 temel doku tipi vardır.

  1. Epitel dokusu: Korunma sağlama, salgılama yapma ve absorbe etme (emme) özellikleri ve
    duyu bilgisi alma yetenekleri vardır. Derinin dış tabakasında bulunur, organların, damarların ve vücut boşluklarının iç yüzlerini döşerler.
  2. Bağ dokusu: Yapıları birbirine bağlar, kancalar ve bu yapıları desteklerler. Deride epitel dokusunun altında bulunan gevşek bağ dokusudur. Katı bağ dokusu adı verilen diğer bir tipi kemik, tendon, ligamanları oluşturur. Kan da sıvı bir bağ dokusu tipidir. Bu tarz adlandırılıyor olmasının nedeni kan hücrelerinin diğer bağ dokusu hücreleri ile aynı embriyonik kökene sahip olmasıdır.
  3. Kas dokusu: Kasılma yeteneği sayesinde hareketi sağlar. Bu hareketle düz kas, iskelet kası ve kalp kasları farklı görevleri gerçekleştirir.
  4. Sinir dokusu: Bir nöron sinir sisteminin elektriksel sinyal üretmek, sinyali uyarlamak, uzak mesafelerdeki hücrelere iletmek gibi fonksiyonları vardır. Beyine bilgi ulaştırma, çeşitli uyaranlara yanıt verebilme ve sinir iletilerini vücutta taşıma, sistemlerin kontrolünü sağlamada önemlidirler.

Benzer Yazılar

Hücre İçi ve Dışı Sıvılar Nelerdir?

HayataRehber

Pozitif Feedback Nedir?

HayataRehber

Organ Düzeyi Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster