Bitkilerin faydaları

Domates suyunun yararları nedir?

Domates suyunun yararları nedir?

VİTAMİN KAYNAĞIDIR.

Yüksek oranda A ve C vitaminleri ihtiva eder. Bu vitaminler yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendir. Kemik ve diş sağlığını korur. Görme yapısını geliştirir.

KANSER TÜRLERİNE KARŞI KORUMA SAĞLAR.

Domatese kırmızı rengini veren likopen adlı antioksidan maddedir. Likopen yardımıyla akciğer kanseri, prostat kanseri, göğüs kanseri, pankreas kanseri benzer biçimde kanser türlerine yakalanma oranını düşürür. Araştırmalara nazaran, yüksek oranda likopen tüketen adamların prostat kanserine yakalanma oranı %30 oranında düşüş göstermiştir.

YÜKSEK KOLESTEROLÜ ÖNLER.

Vücuttaki fena kolesterolü parçalamaya destek olan lif açısından zengindir. Bununla beraber kolesterolü durağan(durgun) tutan B3 vitamini ile niasin ihtiva eder.

VÜCUTTAKİ TOKSİNLERİ ATAR.

İçeriğindeki klor ve kükürt bileşikleri yardımıyla detoksifikasyon görevi görür. Vücuttan toksinlerin atılması böbrekler ile karaciğerin sorumluluğundadır. Kükürt, böbrek ve karaciğeri enfeksiyonlardan korur. Klor ise muntazam çalışmalarına yardım eder. Domates suyu ile karaciğer ve böbrekleri koruyarak toksinlerden kurtulmak mümkündür.

KİLO VERMEYE YARDIM EDER

Düşük sodyum ve yüksek oranda lif içinde ne olduğu sebebiyle uzun süre tok meblağ. Vücuda lüzumlu oranda gıda ve kalori verir.

BAĞIRSAK HAREKETLERİNİ DÜZENLER.

Lif içinde ne olduğu yardımıyla kabızlığı engeller. Karaciğeri sıhhatli tutarak sindirim sistemini rahatlatır.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUR.

İçeriğindeki lutein, beta karoten ve zeaksantin yardımıyla gözlerin dejenerasyona uğramasını engeller.

Domates Suyu

HOMOSİSTEİN BİLEŞİĞİNİ PARÇALAR.

Homosistein, kan damarı duvarlarına zarar veren, kalp hastalıklarına yakalanma oranını arttıran bir bileşiktir. Bu bileşiği moleküllerine ayıran ve zararsız hale getiren B6 vitaminini ihtiva eder.

ENERJİ VERİR.

İçeriğindeki antioksidan maddeler yardımıyla genç ve enerjik kalmaya yardım eder.

KEMİKLERE İYİ GELİR.

İçeriğindeki K vitamini yardımıyla kemik sağlığını korur.

KALP HASTALIKLARINA KARŞI KORUR.

Yüksek oranda likopen tüketimi, kardiyovasküler hastalıklar ve koroner kalp hastalığına yakalanma oranında %30 oranında azalma elde etmiştir. Bununla beraber kanın pıhtılaşmasını önler.

DOMATES SUYU NE ZAMAN İÇİLİR?

Tokluk hissi sağlamak için domates suyu yiyeceklerden ilkin içilir. Bununla beraber öğle saatlerinde içilebilir. Güneşte içilirse güneşin zararı dokunan etkilerinden korunmaya yardım eder.

DOMATES SUYU NASIL İÇİLİR?

Domatesler yıkanır. Kabukları soyulur. Blendırdan geçirildikten sonrasında süzgeçle süzülür. Buzdolabına koyularak soğuk olarak içilir. Domates suyu karabiber ilave edilerek de içilebilir.

DOMATES SUYUNUN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

  • Aknelere iyi gelir.
  • Yağlı ciltlere yarar sağlar.
  • Cilt rengini güzelleştirir.
  • Hücre hasarını önler.

DOMATES SUYUNUN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

  • Kepeği yok eder.
  • İçeriğindeki vitaminler yardımıyla mat saçlara parlaklık kazandırır.
  • Saç yapısını korur.

Benzer Yazılar

Mısır Püskülü faydaları nelerdir?

HayataRehber

Propolisin yararları nedir?

HayataRehber

Aslankuyruğu Nedir? Faydaları Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster