Nedir?

Domen nedir?

Domen nedir?

Domen biyokimya alanında, elektrik anlamında ve örneklendirilebilecek daha pek çok alanda da anlamı olan geniş kapsamlı bir kelimedir

En yaygın olarak bilinen anlamı biyoloji alanında kullanılmaktadır. Bu alanda kullanılan domen kelimesi canlılar aleminde bilimsel bir şekilde sınıflandırma yapılmasını ve en üst seviyedeki canlılar grubunu simgelemesi adına kullanılmaktadır. Aslında var olan tüm biyolojik gruplandırmaların en kapsamlı anlatımı olarak da ele alınabilen domen, kısaca “üst alem” olarak da nitelendirilmesi mümkün olan bir kelimedir.

Bu kelimenin İngilizcedeki ve Latincedeki anlamlarına bakıldığında, eş anlamlıları olarak kullanılan kelimelerin düzenlemeleri yapılırken canlıların genomları olarak adlandırılan kalıtsal malzemelerinin en temel seviyedeki evrimsel farklılıklarına dikkat edilerek seçildikleri durumu göze çarpmaktadır.

Domenin anlamları nelerdir ?

Bilimsel süreçler boyunca sürekli geliştirilmekte olan bu domen anlayışının temel alındığı iki canlı gruplama sistemi ilk olarak genel yargı olarak kabul edilebilmesi adına Carl Woese isimli bilim insanı ve arkadaşları tarafından 1977 yılında öneri olarak sunulmuş; sonrasında günümüze kadar gelebilmiş olan 6 ayrı alem içeren canlı sistemine oldukça denk bir yapıda olduğu görülmüştür.

Bahsettiğimiz bu ilk geniş anlamı dışında domen kelimesinin ifade ettiği diğer anlamlar şu şekildedir;

Bir maddenin tüm inceliklerini ve özelliklerini içine alabilen kelime olarak kapsayıcı özelliği taşımaktadır.
Bir nesnenin ya da bir canlının hem farklı özelliklerini, hem aynı özellikleri hem de benzeyen özelliklerini bir nevi mukayese edebilmek adına kullanılabilmektedir. Bu tip bir mukayese kıyaslama anlamına da gelebilir.
Ele alınan her neyse gruplandırma kısmını yapabilmek adına veya sınıflandırma işini yapabilmek adına domen kullanımı mümkündür.

Benzer Yazılar

Beta emisyonu (β– decay) Nedir?

HayataRehber

Anemi Nedir?

HayataRehber

Tımar sistemi nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster