İlişkiler

Dostça Tartışabilmenin Yolları

Dostça Tartışabilmenin Yolları

Dostça tartışabilmenin ilk kuralı tartışan tarafların birbirini dinlemeyi bilmesidir. Bu tartışma iki kişi arasında da kalabalık bir grup içinde de gerçekleşiyor olabilir. Eşinizle ya da yakın bir arkadaşınızla ya da aile üyeleriniz ile kavga ediyor olabilirsiniz. Her durumda tartışmanın dosta bir seviyede kalmasını sağlayacak olan ilk şey tarafların birbirini gerçekten dinlemesi olacaktır. Birbirini dinleyen insanlar sadece kendi söylediklerine odaklanmaktansa, karşı tarafın da ne dediğini duymaya odaklanırlar. Bu da, tartışmanın amacı olan doğruyu bulmaya sizi götürecek ilk adımdır. İkinci altın kural ise sinirlenen taraflar olduğu zaman tartışmayı sonlandırmayı bilmektir. ateşli bir tartışmanın ortasında bunu yapmak size de karşı taraflara da çok zor gelebilir.

Oysa öfkenizin anlatmaya çabaladığınız amacınızın önüne geçtiğini fark ettiğiniz zaman yapılacak en iyi şey, şu anda öfkeli olduğunuzu ve bu tartışmayı sağlıklı bir şekilde yürütecek durumda olmadığınızı belirterek susmak ya da ortamdan uzaklaşmaktır. Bunu yapmak kimi zaman size tartışmadan kaçmak gibi gelebilir. Oysa bu hareket sadece tartışmayı kavgaya dönüştürmek ve karşı tarafı da kendinizi de incitmek yerine, tartışılan konuyu tarafların daha sakin olduğu bir zaman ertelemektir. Dostça tartışabilmenin bir diğer yolu ise, karşınızdaki kişinin de bu konuya sizin kadar önem verdiğini unutmamaktır. Eğer o sırada sizinle aynı yerde, aynı tartışmayı yürütüyor ise bu konu onu da ilgilendiriyor demektir. Bu ilgi de, ona da sizin kadar bu konuda görüş belirtme hakkını vermektedir. 

Benzer Yazılar

8 Soruyla Aşk Rehberi

HayataRehber

İlişkide eşlerin aklına takılan 4 sorunun cevabı

HayataRehber

Erkeklerle ilgili aklınıza takılan 6 soru ve cevabı !

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster